Ostatnia rodzina | pokaz premierowy

 122 min.

gatunek:
biograficzny
reżyseria:
Jan P. Matuszyński
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2016
obsada:
Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna
opis:

Gośćmi premiery będą: Tadeusz Stapowicz, właściciel galerii ESTA (Gliwice, ul. Raciborska), która w 1999 roku jako pierwsza pokazywała grafiki komputerowe Zdzisława Beksińskiego, oraz Olga Ptak autorka książek Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego (2104) oraz Jerzozwierz. Portrety i autoportrety Jerzego Lewczyńskiego (2012).
Oboje podzielą się z nami wrażeniami z osobistych i pośrednich relacji z artystą oraz gliwickim wątkami jego życia. Najważniejszymi z nich była wieloletnia znajomość i współpraca z mieszkającymi w Gliwicach fotografikiem Jerzym Lewczyńskim oraz Tadeuszem Stapowiczem.
W holu kina zaprezentujemy najciekawsze prace Zdzisława Beksińskiego, udostępnione przez galerię ESTA. Towarzyszyć nam będzie ulubiona muzyka jego syna, Tomasza oraz uwielbiana przez artystę coca-cola.


O FILMIE:
Biograficzny. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że najgorsze kłopoty mają już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…
Nagroda za najlepsza rolę męską na MFF w Locarno