Szkoły podstawowe klasy 7-8

Grudzień 2021

termin 8 grudnia (środa)

KICKBOKSERKA

temat: Stań w ringu życia i walcz!

słowa klucze: dojrzewanie, sport, fair play, odpowiedzialność, wola walki, rywalizacja, rówieśnicy, muzyka, pasja

reż. Johan Timmers | Holandia 2018 | 84’

Dramat. Kiedy jej rodzice się rozwodzą, 12-letnia Bo musi się przeprowadzić wraz z matką i bratem na przedmieścia Amsterdamu. Jej sąsiadka trenuje kickboxing i Bo także chce spróbować. Okazuje się, że jest naturalnym talentem i ma szanse na udział w mistrzostwach Holandii. Lecz najpierw Bo musi poradzić sobie z agresją i brakiem samokontroli, które są skutkami ubocznymi rozwodu rodziców.

Europejska Nagroda Filmowa Młodej Widowni


Listopad 2021

termin 9.11.2021 (wtorek) | 10.11.2021 (środa)

MŁODOŚĆ ASTRID

temat: Trudne życiorysy wielkich postaci

słowa klucze: twórczość literacka, dorastanie, wczesna ciąża i macierzyństwo, prawa kobiet, purytanizm, społeczność Skandynawii

reż. Pernille Fischer Christensen | Dania / Szwecja 2018 |123’

Biografia ikony literatury młodzieżowej – Astrid Lindgren opowiada o młodości słynnej pisarki, ukazując ją jako silną, niezależną kobietę, która kroczy przez życie z podniesioną głową. Astrid i jej rodzeństwo dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, dzieci mają poczucie bezpieczeństwa i wolności. Astrid może uczęszczać do szkoły średniej, po której właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji. Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie.

Nagroda Publiczności na festiwalu Transatlantyk w Łodzi


Październik 2021

termin 12.10.2021 (wtorek) | 13.10.2021 (środa)

JESTEM GRETA

temat: Nie pytaj, co planeta ma zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla niej.

słowa klucze: środowisko, aktywizm, kryzys klimatyczny,  syndrom Aspergera, globalne ocieplenie

reż. Nathan Grossman | Szwecja 2020 | 97’

Dokument. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni.
Chcąc lepszego świata dla wszystkich, Greta zaczyna orientować się jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wypowiadanie tego na głos – w tych momentach film staje się szczególnie niepokojący i głęboki.

Newsletter

zapisz się