Szkoły podstawowe klasy 4-6

DRUGI SEMESTR

Luty 2023

termin: 21.02.2023 (wtorek) | g. 8.30 lub 11.30

MECZ O WSZYSTKO

temat: Kiedy ograniczenia stają się siłą

słowa klucze: ambicje, autorytet, determinacja, emocje, integracja, motywacja, niepełnosprawność, pasja, przyjaźń, rówieśnicy, samoakceptacja


reż. Camiel Schouwenaar | Holandia, Niemcy 2022 | familijny | 90′

Życie Dylana dotychczas kręciło się wokół biegania i strzelania goli. Dopingowali go w tym ulubiony youtuber i tata, który trenował jego drużynę. Rezolutny napastnik nie potrafi pogodzić się z tym, że nagle musi zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim. Podczas rehabilitacji wylewa siódme poty, ale wszystko wskazuje na to, że już nigdy nie będzie profesjonalnym sportowcem. Musi jeszcze pogodzić się z tym, że to nie on, a jego przyjaciel Youssef jest teraz liderem zespołu. Chłopiec odnajduje jednak motywację do działania, a ograniczenia stają się jego niezwykłą siłą.

MFFMW Ale Kino 2022 – Piłkarskie Koziołki

Film otrzymał Znak Jakości ZEF. Rekomendacje ekspertów można przeczytać TUTAJ.


Marzec 2023

termin: 17.03.2023 (piątek) | g. 8.30 lub 11.30

DZIKI ZACHÓD CALAMITY JANE

temat: Wbrew stereotypom. Bohaterki książek i filmów

słowa klucze: Dziki Zachód, marzenia, postać autentyczna, rodzaje animacji, siła charakteru, uprzedzenia, western


reż. Rémi Chayé| Francja, Dania 2020 |animacja, przygodowy | 82′

Animacja swobodnie nawiązująca do dzieciństwa legendarnej postaci Marthy Jane (Calamity) Cannary, która w 1863 roku, w przebraniu chłopca, wyruszyła na zachód Stanów Zjednoczonych.
12-letnia Martha Jane musi zająć się swoim rodzeństwem, kiedy jej ojciec zostaje ranny w poważnym wypadku podczas kierowania konwojem na zachód Stanów Zjednoczonych. Sfrustrowana ograniczeniami związanymi z płcią, Martha Jane postanawia przebrać się za chłopca, aby lepiej wypełniać swój obowiązek wobec rodziny, a także realizować pragnienie wolności i przygody. Pewnego dnia zostaje niesłusznie oskarżona o kradzież. Postanawia uciec, zdeterminowana, żeby udowodnić swoją niewinność.

Film otrzymał Znak Jakości ZEF. Rekomendacje ekspertów można przeczytać TUTAJ.


Kwiecień 2023

termin: 19.04.2023 (środa) | g. 8.30 lub 11.30

BELLA I SEBASTIAN. NOWE POKOLENIE

temat: Jak pies stał się domownikiem

słowa klucze: szacunek wobec zwierząt, rodzina, odwaga, bezinteresowna pomoc, krajobraz alpejski, ochrona przyrody, przemoc, prawa zwierząt, tradycja, kultura pasterska


reż. Pierre Coré| Francja 2022 |familijny, przygodowy | 96′

Wielki powrót familijnej serii o przyjaźni psa i dziecka – Belli i Sebastiana. Dziesięcioletni chłopiec niechętnie spędza wakacje w górach u babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni, ale takie zadanie mało ekscytuje chłopca, wychowanego w dużym mieście. Kiedy jednak poznaje suczkę Bellę, wielkiego, puchatego psa pasterskiego, postanawia uratować ją z rąk podłego właściciela. Sebastian jest gotów zrobić wszystko, aby ochronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżyje najbardziej szalone lato w swoim życiu.

Film otrzymał Znak Jakości ZEF. Rekomendacje ekspertów można przeczytać TUTAJ.


Maj 2023

termin: 9.05.2023 (wtorek) | g. 8.30 lub 11.30

WSZYSCY ZA JEDNEGO

temat: Dzieci w czasach wojny

słowa klucze: Holocaust, II wojna światowa, odpowiedzialność, odwaga, relacje z rodzeństwem, Skandynawia, uprzedzenia, wyobraźnia, dzieciństwo i dorastanie


reż. Johanne Helgeland | Norwegia 2020 | lektor | 96′

Wszyscy za jednego łączy opowieść historyczną z familijnym kinem przygodowym. Historia Gerdy i jej brata Ottona, których rodzice należą do norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Pewnego dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem 1942 roku, rodzice Gerdy i Ottona zostają aresztowani. Po zniknięciu rodziców rodzeństwo odkrywa dwoje żydowskich dzieci, Sarę i Daniela, ukrytych w tajnej szafie w piwnicy ich domu. Teraz Gerda i Otto muszą dokończyć to, co zaczęli ich rodzice: pomóc Sarze i Danielowi w przekroczeniu granicy do neutralnej Szwecji i zjednoczeniu ich z rodziną. Czy tak ryzykowna misja ma szansę powodzenia w zimowym krajobrazie Norwegii?

Film otrzymał Znak Jakości ZEF. Rekomendacje ekspertów można przeczytać TUTAJ.


Czerwiec 2023

termin: 15.06.2023 (czwartek) | g. 8.30 lub 11.30

LATO, KIEDY NAUCZYŁAM SIĘ LATAĆ

temat: Wakacje: realnie czy wirtualnie?

słowa klucze: media społecznościowe, lajki, choroba, dojrzewanie, przyjaźń, Chorwacja, rodzina, rówieśnicy, strata, więzi międzypokoleniowe, pierwsze zauroczenia


reż. Radivoje Andric | Serbia, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja 2022 |  komediodramat | 85′

Pełna humoru, międzypokoleniowa historia skąpana w chorwackim słońcu. Pierwszy pocałunek, znalezienie przyjaciół i zrobienie czegoś, co będzie można wspominać przez wiele lat – Sofija ma ambitne plany na najbliższe miesiące. Pobyt na wyspie Hvar z początku nie zapowiada się jednak jak przygoda. Ostatecznie babcia wpycha w nią kanapki i smaruje kremem do opalania, robiąc wstyd przed innymi. Na domiar złego trudno tu o dostęp do internetu! Dwunastolatka na długo nie zapomni jednak tych wakacji z innego powodu. Gdy dowie się o istnieniu niewidzianego wcześniej kuzyna, a na jaw wyjdą tajemnice rodzinne, Sofija zrozumie tego lata, jak ważne jest poznać swoich bliskich… bliżej.

Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci (ECFA) 2022
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci Warszawa 2022 – Nagroda Zespołu Edukatorów Filmowych
40. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Poznań 2022 – Wyróżnienie Jury Dziecięcego

Film otrzymał Znak Jakości ZEF. Rekomendacje ekspertów można przeczytać TUTAJ.

 


PIERWSZY SEMESTR

Październik 2022

termin: 11.10.2022 (wtorek) | g. 8.30 lub 11.30

ZA DUŻY NA BAJKI

temat: Cały ten cukier

słowa klucze: dojrzewanie, e-sport, kłamstwo, otyłość, pierwsza miłość, przyjaźń, samodzielność, choroba


reż. Kristoffer Rus | Polska 2022 | 108`
wyk. M. Karaś, K. Gruszka, D. Kolak, P. Siemek, A. Grabowski

Dorastanie i pierwsza miłość, nadopiekuńcza mama i szalona ciotka, przyjaźń na zakręcie i wielki turniej gamingowy. Jak widać, życie 10-letniego e-sportowca to nie lada wyzwanie. Film Za duży na bajki to niezwykle ciepła, zabawna i pobudzająca wrażliwość opowieść o tym, jak stawiać czoła trudnym, życiowym sytuacjom. W życiu Waldka, wypełnionym głównie grami komputerowymi, następuje prawdziwe trzęsienie ziemi. Na czas nieobecności mamy zostaje pod opieką szalonej i nieprzewidywalnej ciotki, która wprowadza, obcą mu jak dotąd, dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki. Ale choć nietuzinkowa krewna funduje Waldkowi prawdziwy obóz przetrwania, chłopak otrzymuje od niej przy okazji najcenniejszą lekcję życia.
Nagroda ZEF na Festiwalu Kino w Trampkach

Film otrzymał Znak Jakości ZEF. Rekomendacje ekspertów można przeczytać TUTAJ.


Listopad 2022

termin: 9.11.2022 (środa | g. 8.30 lub 11.30

MÓJ BRAT ŚCIGA DINOZAURY

temat: Wstyd czy strach przed odrzuceniem?

słowa klucze: kłamstwo, niepełnosprawność, pierwsze zauroczenia, dojrzewanie, grupa, rodzina, superbohater


reż. Stefano Cipani | Włochy 2019 | dubbing | 101′

Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, specjalny, po prostu najlepszy – niczym superbohater, który przybył z innej planety! Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, poznaje czarującą Ariannę i chce zaimponować kolegom z zespołu muzycznego. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata… Pełna dobrej energii opowieść o więzach rodzinnych, dojrzewaniu i prawdzie, która zawsze jest cenniejsza niż kłamstwo. Inspiracją dla powstania filmu była bestsellerowa książka biograficzna Giacomo Mazzariola.
Film otrzymał tegoroczną nagrodę młodzieżową Europejskiej Akademii Filmowej, przyznawaną przez 2000 młodych jurorów z 32 krajów oraz 2. nagrody na MFFMW Ale Kino! W Poznaniu

Film otrzymał Znak Jakości ZEF. Rekomendacje ekspertów można przeczytać TUTAJ.


Grudzień 2022

termin: 2.12.2022 (piątek) | g. 8.30 lub 11.30

MOJE ŻYCIE TO CYRK

temat: Granice wolności

słowa klucze: bunt, dążenie do celu, dobra materialne, niezależność, relacje rodzinne, religia, szkoła, sztuka


reż. Miryam Bouchard | Kanada 2020 | dubbing | 100′

Film z humorem i urokiem opowiada o tym, że w życiu – tak jak na scenie – mamy rozpisane różne kwestie, a czasem najtrudniejszą sztuczką jest połączyć z pozoru odległe od siebie światy i marzenia. Tata Laury to zawodowy klown, który nie uznaje nudy i powagi. Dlatego codzienność bohaterki bywa przewrotna i bardzo nieprzewidywalna. Posiadanie wyluzowanego rodzica z pewnością ma wiele plusów, jednak dziewczynce nie zawsze jest do śmiechu. Czasem zwyczajnie chciałaby żyć tak, jak jej rówieśnicy. Mieszkać w jednym miejscu, pomidora kroić w plasterki, a cyrkowe sztuczki zamienić na książki. Kiedy postanawia postawić na swoim i zdawać do prywatnej szkoły, musi nie tylko nadrobić zaległy materiał i zająć się nauką, ale przede wszystkim przekonać do tego pomysłu tatę.
Nagroda główna ZEF na Festiwalu Kino Dzieci 2021

Film otrzymał Znak Jakości ZEF. Rekomendacje ekspertów można przeczytać TUTAJ.


Ceny:
jedno spotkanie; (wykład + film) 14 zł
trzy spotkania wykupione jednorazowo; (wykład + film) 12 zł

Zgłoszenia:
biuro kina
tel. 32/238 25 01
e-mail: biuro@amok.gliwice.pl

Wpłaty:
kasa kina
tel. 32/231 56 99
e-mail: kasa@amok.gliwice.pl

 Adres:
KINO AMOK, ul. Dolnych Wałów 3, 44-100 Gliwice

Newsletter

zapisz się