Przedszkolna Akademia Filmowa | program

Z pomocą kina – wynalazku, OPOWIEMY HISTORIĘ Z OBRAZKÓW

Obrazkowe historie – kto ich nie lubi? Śmieszą, wyciskają łzy z oczu, uczą. A wszystko dlatego, że są dobrze ułożone (zmontowane). Dobrze, czyli jak? To właśnie odkryją z pomocą Jasia i Małgosi nasi Pif Paf-owi goście – przedszkolaki, które chcą poznawać świat filmu w kinie Amok.

Projekcja bajek: Gordon i Paddy

————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

ŁAPIEMY WIATR W ŻAGLE, czyli o sztuce animacji!

Kto nie zna filmów animowanych? Kto nie lubi ich oglądać? Ale czy któreś z dzieci zrobiło już taki film? Czy ta sztuka jest trudna czy łatwa? Przekonamy się, że wcale nie trzeba bać się słowa „animować” i nawet gdy ma się tylko kilka lat, w kinie „ożywić” można wszystko, np. żaglówkę. Przedszkolaki zrobią naprawdę duży krok: od prostych zabawek optycznych sprzed ponad stu lat do własnego filmu, który podziwiać będziemy na dużym ekranie. Wszystko po to, by ostatecznie, uczestnicy Pif PAF ożywili swoją wyobraźnię.

Projekcja bajek: Nie jestem myszką, Ośmiornica, Uciekające ciastko

————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

CIEMNO W KINIE JAK W JASKINI(e)

Dlaczego w kinie siedzimy w ciemności? Skąd się biorą cienie na ekranie? Dlaczego jaskiniowcy malowali na skale? Przedszkolaki odkryją, że kino to zabawa światłem i ciemnością, odnajdą prastarą jaskinię pełną niespodzianek oraz opowiedzą własną historię rodem z teatru cieni. Eksperymenty pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie czym właściwie jest kino.

Projekcja bajek: O psach i kotach, Kopciuch

————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

PO CO FILMOWCY CZYTAJĄ KSIĄŻKI? Także te najnowsze!

Często zamiast czytać książki, wolimy oglądać filmy. Członkowie Akademii Filmowej przekonają się, że obie te czynności są równie ważne i fascynujące. Dobry film to wciągająca historia, a te najbardziej interesujące i zabawne często czekają w książkach. Czekają, by odkryli je filmowcy i dzieci. Przedszkolaki dowiedzą się, jak przenieść je z książki na ekran. W tym roku pomoże nam w tym Basia, bohaterka serii książek Zofii Staneckiej.

Projekcja bajek: Basia, Wierszyki domowe

————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

PRZEDSZKOLAKI NA DŹWIĘKOWEJ ŚCIEŻCE

Film to wspaniały spektakl nie tylko dla oczu, ale i dla uszu. Tylko co właściwie słychać w filmie? Odpowiedź dzieci znajdą na dźwiękowej ścieżce. Odkryją, jak doskonały mają słuch, rozpoznają bajkę po muzyce oraz ustalą, skąd bierze się głos filmowego bohatera. Nadstawią ucha na świat dźwięków, a na koniec same dodadzą je do pewnej historii z Dzikiego Zachodu.

Projekcja bajek: Pamiętnik Florki, Przytul mnie, Opowiadania z piaskownicy

————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

HEJ HO! HEJ HO! W ŚWIAT BAŚNI BY SIĘ SZŁO!

Każda baśń jest inna, a jednocześnie wszystkie są do siebie podobne. Dzięki nim potrafimy oddzielić dobro od zła i uczymy się jak odczytać czyjeś niecne zamiary. Podczas zajęć odwiedzimy krainy, w których czekają na was prawdziwe wyzwania. Czy rozpoznacie w filmowych rekwizytach magiczne przedmioty, które towarzyszą bohaterom baśni? Czy przedszkolakom uda się zasnąć na 100 sekund? Kto zaplecie Roszpunce warkocz do ziemi? Czy Kopciuszek zdąży oddzielić groch od fasoli, by dotrzeć na bal? Jeśli dzieci wykonają wszystkie zadania, otrzymają klucz do ciemnej komnaty, gdzie będą czekać na nie filmowe baśnie.

Projekcja bajek: O królewnie zaklętej w żabę, Dar Skarbnika

————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

KINO ZWIEDZAMY I WAŻNE ZASADY PRZYSWAJAMY, czyli ABC małego kinomana

Gdy siadamy w fotelu na kinowej sali, wyruszamy w podróż do świata marzeń. Ale w jaki sposób działa ta niezwykła machina wyobraźni? W ramach naszych pierwszych zajęć uchylimy rąbka tajemnicy, tak zwanej „magii kina”. Odkryjemy, skąd się biorą bohaterowie na ekranie i dotrzemy do kabiny projekcyjnej, zwanej „sercem kina”. Przede wszystkim jednak dowiemy się, jaką misję ma do spełnienia widz i czy misja ta rządzi się jakimiś prawami. Bo przecież samo oglądanie filmu to dla przedszkolaków stanowczo za mało!

Projekcja bajek: Miś Kudłatek, Porwanie Baltazara Gąbki, Reksio, Podróże kapitana Klipera

Newsletter

zapisz się