Szkoły ponadpodstawowe

Grudzień 2021

termin 15 grudnia (środa) | 16 grudnia (czwartek)

AIDA

temat: Wojna widziana oczami kobiety

słowa klucze: ofiary wojny, zakładnicy, sąsiedzi, zbrodnie wojenne, rodzina, religie

reż. Jasmila žbanić  | EU 2021 | 104’

Dramat. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie reżyserka podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
Oglądamy wojnę widzianą oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna.

Nominacja do Oscara i BAFTA za najlepszy film międzynarodowy; nagroda za reżyserię na MFF w Wenecji


Listopad 2021

termin 23.11.2021 (wtorek) | 24.11.2021 (środa)

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW

temat: Władza, jednostka a opór społeczny

słowa klucze: PRL, Służba Bezpieczeństwa, stan wojenny, propaganda a informacja, inwigilacja, zastraszanie

reż. Jan P. Matuszyński | Polska 2021 |165’

Dramat. Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.


Październik 2021

termin 26.10.2021 (wtorek) | 27.10.2021 (środa)

JESTEM GRETA

temat: Nie pytaj, co planeta ma zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla niej.

słowa klucze: środowisko, aktywizm, kryzys klimatyczny,  syndrom Aspergera, globalne ocieplenie

reż. Nathan Grossman | Szwecja 2020 | 97’

Dokument. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni.
Chcąc lepszego świata dla wszystkich, Greta zaczyna orientować się jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wypowiadanie tego na głos – w tych momentach film staje się szczególnie niepokojący i głęboki.

Newsletter

zapisz się