Szkoły ponadpodstawowe
Grudzień 2021
termin 15 grudnia (środa) | 16 grudnia (czwartek)
AIDA
temat: Wojna widziana oczami kobiety
słowa klucze: ofiary wojny, zakładnicy, sąsiedzi, zbrodnie wojenne, rodzina, religie
reż. Jasmila žbanić | EU 2021 | 104’
Dramat. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie reżyserka podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
Oglądamy wojnę widzianą oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna.
♠ Nominacja do Oscara i BAFTA za najlepszy film międzynarodowy; nagroda za reżyserię na MFF w Wenecji
Listopad 2021
termin 23.11.2021 (wtorek) | 24.11.2021 (środa)
ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
temat: Władza, jednostka a opór społeczny
słowa klucze: PRL, Służba Bezpieczeństwa, stan wojenny, propaganda a informacja, inwigilacja, zastraszanie
reż. Jan P. Matuszyński | Polska 2021 |165’
Dramat. Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.
Październik 2021
termin 26.10.2021 (wtorek) | 27.10.2021 (środa)
JESTEM GRETA
temat: Nie pytaj, co planeta ma zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla niej.
słowa klucze: środowisko, aktywizm, kryzys klimatyczny, syndrom Aspergera, globalne ocieplenie
reż. Nathan Grossman | Szwecja 2020 | 97’
Dokument. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni.
Chcąc lepszego świata dla wszystkich, Greta zaczyna orientować się jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wypowiadanie tego na głos – w tych momentach film staje się szczególnie niepokojący i głęboki.