-
- Stop Making Sense | Pokaz świąteczno-noworoczny | gość: Wojciech Kucharczyk
- Święto Krótkiego Kina w Najkrótszy Dzień Roku 2024
- André Rieu. Srebrno-złoty koncert gwiazdkowy. Retransmisja nowego bożonarodzeniowego show z Maastricht
- Aida | MET Opera sezon 2024-2025
- O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji | Krótka Historia Polskiego Kina, cz. 2
- Pozdrowienia z Marsa | Kinowy podwieczorek dla rodziny
- Mufasa: Król Lew | Seans Seniora
STANLEY KUBRICK – retrospektywa
6-12 czerwca 2014 – w związku z obchodzoną w tym roku 15. rocznicą śmierci Mistrza, a także prezentowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawą poświęconą Stanleyowi Kubrickowi (maj-wrzesień 2014 r.) zapraszamy na przegląd 7 najbardziej znaczących dzieł tego wielkiego reżysera. Cyfrowo odnowione kopie zostały sprowadzone z Londynu.
Wystawę STANLEY KUBRICK – we współpracy ze spadkobiercami artysty – przygotowało 10 lat temu Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu. Do tej pory zobaczyło ją już ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Melbourne. Kraków jest jedynym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym można będzie obejrzeć tę ekspozycję. Wystawa obejmuje około 1000 eksponatów, w tym liczne materiały audiowizualne. Wiele archiwalnych materiałów pokazywanych będzie po raz pierwszy. Wśród obiektów prezentowanych na wystawie znajdą się między innymi: scenariusze, szkice produkcyjne, dokumenty, kostiumy, rekwizyty, używane przez Kubricka specjalne obiektywy i kamery oraz prace fotograficzne reżysera dla czasopisma „Look” z pierwszych lat jego kariery.
Stanley Kubrick, stawiany na równi z Fellinim i Bergmanem, należy do najbardziej wpływowych i enigmatycznych twórców kina. Jego filmy często wykorzystywane są na zajęciach w szkołach filmowych jako przykłady mistrzowskiej reżyserii.
Urodził się w Nowym Jorku. Mimo, iż nigdy nie odebrał wykształcenia filmowego, jego produkcje odznaczają się niezwykłą dojrzałością tak w sferze wizualnej, jak i w warstwie przekazu. Urodzony 26 lipca 1928 roku w Nowym Jorku Kubrick karierę swą rozpoczynał od fotografii. W wieku trzynastu lat został najmłodszym w historii fotoreporterem prestiżowego magazynu „Look”. Braki w wykształceniu filmowym nadrabiał częstymi wizytami w Museum of Modern Art, w którym całe godziny spędzał oglądając filmy Chaplina, Eisensteina, Fritza Langa czy Maksa Ophüsa.
Nigdy nie cenił Hollywoodu, uważając, że tylko Europa zapewni mu swobodę twórczą. Dlatego w 1961 r. opuścił Stany Zjednoczone i do końca życia mieszkał w Anglii.
W 1968 r. powstał jego najsłynniejszy film „2001 Odyseja Kosmiczna”, która podzieliła publiczność. Nie wszystkim podobał się obraz świata zdominowanego przez technikę, choć zachwycano się jego wizualną stroną. Jeszcze większe kontrowersje wywołał następny jego tytuł, pełna cynizmu, anarchii i przemocy „Mechaniczna pomarańcza”. Niektóre kraje do dziś nie wyświetlają jej w kinach, a telewizje pokazują tylko ocenzurowaną wersję. Wizja przyszłości jaką zaprezentował Kubrick trafiła przede wszystkim do młodzieży.
Następny film Kubricka to zrealizowane po pięciu latach milczenia „Lśnienie” wg powieści Stephena Kinga, któremu zresztą wizja Kubricka nigdy się nie spodobała, za to krytyka uznała ten obraz za arcydzieło kina grozy. W latach osiemdziesiątych powstała jeszcze opowieść o wojnie wietnamskiej „Full Metal Jacket”. Potem Kubrick zamilkł, zaszywając się gdzieś pod Londynem. Zmarł 7 marca 1999 r. nie doczekawszy premiery swojego ostatniego filmu „Oczy szeroko zamknięte”, który też w niektórych krajach cenzurowano.