-
- Hiszpańska Fiesta w majówkę
- PULP FICTION po ślōnsku | Otwarcie 2. Dni Śląskich Kin Studyjnych
- DE AEGYPTO. Opera Egipska | Międzynarodowy Dzień Tańca
- O!Pla | 13. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji
- André Rieu. Niech ten sen ciągle trwa
- Pożegnania | Kroniki wyobraźni. Retrospektywa Wojciecha Jerzego Hasa
- Lot nad kukułczym gniazdem | DKF AMATOR
- Wesele Figara | MET Opera sezon 2024-2025
- Pamiętnik Pauliny P. | Kinowy podwieczorek dla rodziny
- Blisko | seans z audiodeskrypcją
- Apetyt na więcej. La Cocina | Seans Seniora
Pianoforte | pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami
Zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Pianoforte” oraz spotkanie z jego twórcami: reżyserem Jakubem Piątkiem i jedną z bohaterek tego fascynującego portretu muzyków zmagających się z trudami Konkursu Chopinowskiego, Leonorą Armelllini.
Ten prestiżowy konkurs odbywa się raz na pięć lat. Młodzi muzycy, którzy całe życie poświęcili Chopinowi, mierzą się z wymaganiami konkursowymi i własnymi emocjami. Co jeszcze nimi kieruje: ogromna praca, pasja, talent czy obsesyjne dążenie do doskonałości? Na te pytania odpowiedzą nasi goście.
Wydarzenie towarzyszące cyklowi koncertów WIOSNA Z FRYDERYKIEM 2025 odbywających się w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
Leonora Armelini – pianistka. Laureatka V nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. W wieku 17 lat ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną św. Cecylii w Rzymie w klasie Sergia Petricarollego. Następnie studiowała pod kierunkiem Lilyi Zilberstein w Musikhochschule w Hamburgu i Borisa Pertrushansky’ego na Accademia Pianistica di Imola.
Finalistka XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccia Busoniego w Bolzano. Występowała na całym świecie, w Carnegie Hall w Nowym Yorku i w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wśród wielu jej nagrań można znaleźć m.in. oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Koncertuje często w Polsce, w tym podczas „Wiosny z Fryderykiem”, mając tu swoją oddaną publiczność. Reprezentuje młode pokolenie najwybitniejszych pianistów włoskich.
„Położyłem nacisk na backstage i sferę prywatną, niedostępną dla widowni Filharmonii. Podobnie jak w klasycznym krótkim dokumencie Kazimierza Karabasza „Muzykanci“ z 1960 roku, gdzie najważniejsza jest próba orkiestry złożonej z tramwajarzy a nie sam koncert. To na próbie jesteśmy ludźmi, na scenie stajemy się magicznymi, mitycznymi zwierzętami” – mówi o swoich założeniach Piątek. Udało mu się skupić na bohaterach i bohaterkach, odwiedzając ich nie tylko w salach prób i towarzysząc im na scenie, ale także w domowym zaciszu oraz w trudnych momentach przeżywania porażki.” – Jakub Piątek
Link do zakupu biletów:
https://ckv.systembiletowy.pl/index.php/repertoire.html?id=3506
Archiwum emisji
11-04-2025