-
- Wilczyca | z autorską narracją Doroty Masłowskiej w Prima Aprilis 😊
- Piękna złośnica | Sztuka na ekranie
- Pianoforte | pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami
- Oscar Nominated Shorts 2025 | animacje i fabuły
- Dawid Podsiadło – zapis koncertu 360* ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie | u nas najtaniej
- Kroniki wyobraźni. Retrospektywa Wojciecha Jerzego Hasa
- Dziesiątka KINA 2024
- Nosferatu. Symfonia grozy | DKF AMATOR
- Fidelio | MET Opera sezon 2024-2025
- Teraz dzieci mają głos! | Festiwal O!PLA
- Filmowe Zimowisko 2025
- Siła naszych marzeń | seans z audiodeskrypcją
- Maria Callas | Seans Seniora
Pianoforte | pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami
Zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Pianoforte” oraz spotkanie z jego twórcami: reżyserem Jakubem Piątkiem i jedną z bohaterek tego fascynującego portretu muzyków zmagających się z trudami Konkursu Chopinowskiego, Leonorą Armelllini.
Ten prestiżowy konkurs odbywa się raz na pięć lat. Młodzi muzycy, którzy całe życie poświęcili Chopinowi, mierzą się z wymaganiami konkursowymi i własnymi emocjami. Co jeszcze nimi kieruje: ogromna praca, pasja, talent czy obsesyjne dążenie do doskonałości? Na te pytania odpowiedzą nasi goście.
Wydarzenie towarzyszące cyklowi koncertów WIOSNA Z FRYDERYKIEM 2025 pod patronatem Prezydent Miasta Gliwice, Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, odbywających się w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
Leonora Armelini – pianistka. Laureatka V nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. W wieku 17 lat ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną św. Cecylii w Rzymie w klasie Sergia Petricarollego. Następnie studiowała pod kierunkiem Lilyi Zilberstein w Musikhochschule w Hamburgu i Borisa Pertrushansky’ego na Accademia Pianistica di Imola.
Finalistka XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccia Busoniego w Bolzano. Występowała na całym świecie, w Carnegie Hall w Nowym Yorku i w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wśród wielu jej nagrań można znaleźć m.in. oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Koncertuje często w Polsce, w tym podczas „Wiosny z Fryderykiem”, mając tu swoją oddaną publiczność. Reprezentuje młode pokolenie najwybitniejszych pianistów włoskich.
„Położyłem nacisk na backstage i sferę prywatną, niedostępną dla widowni Filharmonii. Podobnie jak w klasycznym krótkim dokumencie Kazimierza Karabasza „Muzykanci“ z 1960 roku, gdzie najważniejsza jest próba orkiestry złożonej z tramwajarzy a nie sam koncert. To na próbie jesteśmy ludźmi, na scenie stajemy się magicznymi, mitycznymi zwierzętami” – mówi o swoich założeniach Piątek. Udało mu się skupić na bohaterach i bohaterkach, odwiedzając ich nie tylko w salach prób i towarzysząc im na scenie, ale także w domowym zaciszu oraz w trudnych momentach przeżywania porażki.” – Jakub Piątek