-
- André Rieu. Przetańczyć całą noc! | retransmisja koncertu
- Amelia | pokaz specjalny w klimacie Paryża
- Piknik pod wiszącą skałą | 50. Rocznica filmu | pokaz specjalny All in White
- MET Opera sezon 2025-2026
- W krainie Ghibli | 40 lat japońskiego studia anime
- ZEF animacji | warsztaty animacji | dla dzieci i młodzieży
- Rękopis znaleziony w Saragossie | Retrospektywa Wojciecha Jerzego Hasa
- Monthy Python i święty Graal | 50. lecie premiery | DKF AMATOR
- WAKACJE Z FILMAMI
Miloš Forman | retrospektywa | 21. FFK

W ramach 21. Festiwalu Filmów Kultowych zapraszamy na retrospektywę Miloša Formana, jednego z największych rezyserów światowego kina. Zmarł 13 kwietnia tego roku, w wieku 86 lat. Z jednej strony zbuntowany, anarchizujący z drugiej zawsze celnie trafiający w słabe i nieprzyjemne strony naszej rzeczywistości.
Kiedy miał 9 lat, trwała już II wojna światowa, a jego rodzice zostali zabrani przez Gestapo do obozu koncentracyjnego Auschwitz, skąd już nigdy nie wrócili. Po wojnie ukończył szkołę średnią i rozpoczął naukę w praskiej szkole filmowej na wydziale reżyserii.
Gdy rozpoczął pracę jako reżyser, bardzo szybko zyskał popularność jako jeden z najzdolniejszych i najoryginalniejszych twórców nowej fali czeskiego kina. W latach 60. stworzył nowy typ komedii podszyty gorzką ironią. Kiedy w prześmiewczym tonie pokazywał konserwatywnych, dwulicowych obywateli swego kraju ostrze krytyki nigdy nie było skierowane bezpośrednio w nich, lecz w system, w którym żyli i który rodził takie, a nie inne absurdalne postawy.
W 1968 roku po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, Forman wyjechał do Stanów Zjednoczonych i dokładnie w ten sam sposób opisywał cywilizację zachodnią. Na swoich bohaterów zawsze wybierał tych, którzy wyrastali ponad przerażającą reżysera przeciętność. Zawsze zbuntowanych i wchodzących w konflikt z panującym systemem.
Został uhonorowany dwoma Oscarami oraz trzema Złotymi Globami za reżyserię (Amadeusz, Lot nad kukułczym gniazdem, Skandalista Larry Flynt).
Wicej o Milosu Formanie tutaj:
ttp://srebrny-ekran.pl/wybitni-rezyserzy-milos-forman-czesc-i
http://srebrny-ekran.pl/wybitni-rezyserzy-milos-forman-czesc-ii/