-
- Stop Making Sense | Pokaz świąteczno-noworoczny | gość: Wojciech Kucharczyk
- Święto Krótkiego Kina w Najkrótszy Dzień Roku 2024
- André Rieu. Srebrno-złoty koncert gwiazdkowy. Retransmisja nowego bożonarodzeniowego show z Maastricht
- Aida | MET Opera sezon 2024-2025
- O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji | Krótka Historia Polskiego Kina, cz. 2
- Pozdrowienia z Marsa | Kinowy podwieczorek dla rodziny
- Mufasa: Król Lew | Seans Seniora
Akademia Polskiego Filmu
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego, prowadzony na poziomie akademickim. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, składają się z godzinnych wykładów oraz projekcji dwóch filmów.
Akademia powstała w Warszawie w 2009 roku. W kolejnych latach doszły filie w: Łodzi, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu. W roku akademickim 2014/2015 dołączą Gliwice.
Akademia Polskiego Filmu została stworzona przede wszystkim z myślą o studentach, otwarta jest również dla wolnych słuchaczy, niezależnie od wieku, czy wykształcenia. Wykładowcami są profesorowie i doktorzy z wielu uniwersytetów z całej Polski, a także krytycy filmowi. Każde zajęcia prowadzone są przez inną osobę, znawcę danego tematu.
Program Akademii, składający się z ponad stu tytułów i rozłożony na cztery semestry, obrazuje dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. Podstawą ich wyboru były dopełniające się kryteria: rangi osiągnięć i poszukiwań artystycznych oraz szczególnie życzliwego przyjęcia przez widownię. Chronologiczna konstrukcja programu ułatwia poznanie tendencji dominujących w danym okresie i kierunków rozwojowych. (…) Akademia Polskiego Filmu uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni, jednocześnie pełniąc funkcje wolnej wszechnicy. Otwiera się przed tymi wszystkimi, którzy chcieliby scalić i pogłębić historyczną wiedzę o rodzimym filmie – napisał dr Rafał Marszałek, konsultant naukowy Akademii.
Akademia Polskiego Filmu powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który jest głównym organizatorem projektu. Organizatorem Akademii w Gliwicach jest kino studyjne AMOK. Inicjatorzy czynią starania, by – podobnie jak w innych miastach – wybrane śląskie uczelnie uznały Akademię Filmu Polskiego za zajęcia fakultatywne lub ponadprogramowe. O dostaniu się na zajęcia Akademii decyduje kolejność zgłoszeń.
Projekt został objęty honorowym patronatem Rektora Politechniki Śląskiej
Zapisy na IV semestr:
online: apf@amok.gliwice.pl | osobiście: Kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3; 44-100 Gliwice; tel. 32 238 25 01
Cena karnetu na jeden semestr: 100 zł
do kupienia w kasach kina, po uprzednim zapisaniu się online lub osobiście.
Bilety na pojedyncze zajęcia: 10 zł
do kupienia w kasach kina lub online
Koordynator i opiekun naukowy APF w Gliwicach: Dr Urszula Biel: apf@amok.gliwice.pl
Facebook APF w Gliwicach: https://www.facebook.com/gliwiceapf
Polecane strony www: www.akademiapolskiegofilmu.pl; www.facebook.pl/akademiefilmowe
Regulamin Archiwum – semestr I – semestr II – semestr III