Zestaw krótkich filmów norweskich

 52 min.

gatunek:
familijny
reżyseria:
różni
kraj produkcji:
Norwegia
opis:

BALUBA RUNA (2007)

reżyseria: Christian Lo
czas trwania: 17′

Krótkometrażowy film pokazywany na wielu festiwalach, zrealizowany przez Christiana Lo (znanego z filmu Rafiki i pokazywanego podczas Kina Dzieci filmu Twardziele). Zabawna i przewrotna historia o demokracji i bardzo dorosłych wyborach. Czy ośmioletnia Runa zostanie nowym premierem Norwegii? Dziewczynka, choć bardzo chciałaby być przywódcą rządu, nie jest zachwycona wizją przeprowadzki do Oslo bez mamy. Czy wizyta premiera w szkole Runy zmieni sytuację?GRZECZNA (2006)

reżyseria: Astrid A. Aakra
czas trwania: 10′

Pokazywana na wielu dziecięcych festiwalach animacja bazująca na norweskiej książce dla dzieci Gro Dahlego i Sveina Nyhusa. Historia pokazująca, że oczekiwania innych bywają ograniczające. Co to znaczy być sobą? Lucy to grzeczna mała dziewczynka – oczko w głowie mamy i ukochana córka tatusia. Zawsze cicha, spokojna, mądra i ładna. Presja ze strony rodziców okazuje się jednak zbyt duża. Czy można być zawsze idealnym i postępować zgodnie z oczekiwaniami innych? Pewnego dnia Lucy znika. Czy rodzicom uda się ją odnaleźć i zaakceptować również jej wady?BENDIK I POTWÓR (2014)

reżyseria: Frank Mosvold
czas trwania: 10′

Komputerowa animacja oparta na książce znanego norweskiego autora Arne Svingena. Opowiada o konieczności poszukiwania siebie, odkrywania tego, kim się jest, a także o potrzebie akceptacji ze strony najbliższych. Potwór marzy o tym, by zostać piosenkarzem kabaretowym. Jest jednak nieśmiały i z trudem przychodzi mu realizowanie swoich marzeń. W osiągnięciu celu pomaga mu rezolutny Bendik. Chłopiec sam ma problemy z porozumieniem z mamą i jej partnerem, ale przygoda z Potworem może wszystko zmienić.IVER (2004)

reżyseria: Christian Lo
czas trwania: 9′

Jeden z pierwszych krótkometrażowych obrazów zrealizowany przez znanego norweskiego twórcę filmów dla dzieci Christiana Lo. Zabawny film o nakazach i zakazach, ale i o tym, że czasem warto je złamać. Iver uwielbia pływać, ale na basenie nie zachowuje się tak jak powinien. Jego dobra zabawa nie podoba się innym dzieciom, a zwłaszcza ratownikowi. Kiedy Iverowi udaje się zostać samemu na basenie już po jego zamknięciu, okazuje się, że on i ratownik mają ze sobą wiele wspólnego. Czy Iverowi uda się przekonać ratownika, że zakazy są czasem po to, by je łamać?PEWNEGO RAZU W KALOSZACH (2006)

reżyseria: Håvard Haukeland Janbu, Christopher Pahle, Martin Zimmer
czas trwania: 6′

Aktorska historia miłosna dla najmłodszych, pokazywana na wielu festiwalach filmowych (m.in. Giffoni). Starszym widzom z pewnością przywoła na myśl Romeo i Julię, dla młodszych pozostanie zabawną opowieścią o pierwszym pocałunku. Siedmioletni Richard marzy o tym, by pocałować Camillę. To dobrze, bo ona również myśli o pocałunku z chłopcem. Zanim jednak uda im się zrealizować ten cel, będą musieli pokonać wiele trudności. Współczesna historia miłosna dla dzieci w każdym wieku, pełna przygód i romantycznej atmosfery.


Strefa rodzica

Zestaw filmów norweskich ANALIZA PSYCHOLOGICZNA

  • kategoria wiekowa 7+