Żegnaj, mój synu

 180 min.

tytuł oryginalny:
Di jiu tian chang
gatunek:
dramat
reżyseria:
Wang Xiaoshuai
kraj produkcji:
Chiny
rok produkcji:
2019
obsada:
Wang Jingchun, Yong Mei, Qi Xi
napisy:
polskie
opis:

Rodzinna saga rozgrywająca się na przestrzeni trzech dekad chińskiej transformacji. Jej tłem są społeczne, polityczne i ekonomiczne przemiany, do jakich doszło w Chinach, począwszy od lat 80.
Główni bohaterowie Yaojun i Liyun byli niegdyś szczęśliwym małżeństwem. Ich los naznaczony został z chwilą, gdy w tragicznym wypadku śmierć poniósł ukochany syn pary. To wydarzenie odcisnęło się piętnem na całym ich dalszym życiu, którego celem od tej pory stało się znalezienie ukojenia. Dramatyczne skutki „polityki jednego dziecka” oraz skomplikowane relacje rodzinne opowiedziane są subtelnie i z głęboką wrażliwością.
Posługując się historią jednostek, chiński reżyser krytycznym okiem spogląda na transformację, jaką na przestrzeni trzech dekad przeszło Państwo Środka – od rewolucji kulturalnej do agresywnego kapitalizmu dnia dzisiejszego.

♥ Film zdobył ponad 20 nagród oraz 40 nominacji na światowych festiwalach filmowych, w tym Srebrne Niedźwiedzie na MFF w Berlinie za najlepsze role: żeńską i męską