Za jakie grzechy, dobry Boże?

 97 min.

tytuł oryginalny:
Quest-ce quon a fait au Bon Dieu?
gatunek:
komedia
reżyseria:
Philippe de Chauveron
kraj produkcji:
Francja
rok produkcji:
2014
obsada:
Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Frederic Chau
napisy:
polskie
opis:

Życie konserwatywnej pary zostaje wywrócone do góry nogami, gdy ich trzy córki poślubiają mężczyzn odmiennej religii i pochodzenia. Wkrótce ostatnia pociecha oświadcza, że wychodzi za katolika.


Największy francuski przebój tego roku: 12 milionów widzów nad Sekwaną i kolejne miliony w reszcie Europy! A sale kinowe pękają w szwach i zanoszą się śmiechem. O co chodzi? O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż.

Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?


Ten film jest wart więcej, niż wszystkie możliwe kampanie społeczne skierowane przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi. Wyśmiewa wszystkich nie obrażając nikogo. – „Excessif”

Od reżysera

Wychowałem się w rodzinie katolickiej, mieszczańskiej, więc dobrze rozumiem, że w takich środowiskach wielokulturowość może być problemem – chociaż my byliśmy bardziej wyluzowani niż państwo Verneuil! Mój brat ożenił się z Maghrebijką, ja też miałem dziewczynę afrykańskiego pochodzenia. Ponieważ mój wewnętrzny scenarzysta często bierze górę, wyobraziłem sobie, jak zachowałaby się taka rodzina, zmuszona do zaakceptowania aż czterech mieszanych małżeństw! Philippe de Chauveron