Władca wszechświata

 90 min.

tytuł oryginalny:
Der Banker: Master of the Universe
gatunek:
dokumentalny
reżyseria:
Marc Bauder
kraj produkcji:
Austria/Niemcy
rok produkcji:
2013
napisy:
polskie
opis:

Po latach finansowego kryzysu, spadków na giełdach i walutowych spekulacji już chyba nikt nie ma wątpliwości, kim są prawdziwi władcy świata. To nie politycy, czy generałowie stojący na czele armii, tylko żyjący w szklanych wieżach bankowi inwestorzy. Bohaterowie filmu – bankierzy wysokiego szczebla, opowiadają o swoich motywacjach, emocjach i sposobach działania. Dzięki nim widz ma unikalną szansę, by zajrzeć za kulisy świata, w którym liczy się tylko maksymalny zysk, a naczelną zasadą jest: „bądź bezwzględny”.


W kalendarzu 22 kwietnia to DZIEŃ ZIEMI. Z tej okazji zapraszamy na projekcję filmu WŁADCA WSZECHŚWIATA poprzedzoną wstępem Marii Staniszewskej – prezeski Polskiego Klubu Ekologicznego. Dowiemy się m.in. o niewidocznych na pierwszy rzut oka powiązaniach kapitałowych, wpływających negatywnie na ludzi i środowisko naturalne.
W ostatnich kilku latach organizacje społeczeństwa obywatelskiego mierzą się ze zrozumieniem zjawiska finansjalizacji natury. Dzieje się to szczególnie w kontekście szukania przyczyn i rozwiązań kryzysów ekonomicznych, dotykających zglobalizowany świat. Kryzysy te odkrywają siatkę wzajemnych powiązań między różnymi sferami życia publicznego i wyraźnie łączą się z innymi kryzysami – środowiskowymi, społecznymi oraz kulturowymi.