Wielka poezja

 120 min.

tytuł oryginalny:
Bolshaya poeziya
gatunek:
dramat
reżyseria:
Aleksandr Łungin
kraj produkcji:
Rosja
rok produkcji:
2019
obsada:
Aleksandr Kuzniecow, Aleksiej Filimonow, Fiodor Ławrow, Jewgienij Sytyj, Jelena Machowa, Aleksandr Topuria, Maria Bolszowa, Sejdułła Mołdachanow, Sebastian Bugajew
napisy:
polskie
opis:

Najlepsze amerykańskie kino w wydaniu rosyjskim!Na obrzeżach Moskwy żyje dwóch mężczyzn, którzy pracują jako konwojenci. Są młodzi, samotni, właśnie wrócili z Donbasu. Dni spędzają, transportując cudze pieniądze, oglądając walki kogutów i uczęszczając na lekcje poezji w miejscowym centrum kultury. Próby znalezienia poezji w codziennym, prozaicznym świecie doprowadziły ich do wniosku, że jedynym poetyckim działaniem, jakie mogą przeprowadzić, jest obrabowanie banku.

To dramatyczne wydarzenie sprawia, że relacje między przyjaciółmi zostają wystawione na ciężką próbę, lecz z drugiej strony pozwala im także spojrzeć w głąb siebie i podjąć ważkie decyzje dotyczące jutra. Próba charakteru, jakiej obaj zostają poddani, ma niezwykle wysoką cenę.

Reżyser wykorzystuje kino gatunkowe do sportretowania kolejnego straconego pokolenia w dziejach Rosji. Pokolenia naznaczonego piętnem wojny, po powrocie z której nikt nie wiwatuje na cześć jej weteranów.

Nagrody: 2019 Nagroda za reżyserię (Aleksandr Łungin) i Najlepszą rolę męską (Aleksandr Kuzniecow) na ORFF „Kinotawr” w Soczi