W poszukiwaniu Mozarta

 139 min.

tytuł oryginalny:
In search of Mozart
gatunek:
sztuka
reżyseria:
Phil Grabski
kraj produkcji:
Wlk. Brytania
rok produkcji:
2009
napisy:
polskie
opis:

  • Geniusz i buntownik. Gwiazda swoich czasów. Pochowany w bezimiennym grobie, dziś byłby milionerem. W ciągu swego niespełna 35-letniego życia napisał prawie tysiąc dzieł. Ogromna większość z nich przetrwała do naszych czasów i nadal budzi zachwyt wśród słuchaczy.
  • Każdy współczesny człowiek słyszał nazwisko Mozarta, a jeśli nie, to na pewno słyszał jego muzykę, choćby w radiowej czy telewizyjnej reklamie.W poszukiwaniu Mozarta zabiera nas w podróż śladami tego niezwykłego kompozytora. Phil Grabsky i jego ekipa filmowa z detektywistyczną wprost precyzją rekonstruują losy muzyka. Ponad 80 dzieł Mozarta, zaprezentowanych w filmie, ukazuje zadziwiające podobieństwa i zależności między muzyką, a jej twórcą i jego doświadczeniami. Z wypowiedzi ekspertów w dziedzinie muzykologii wyłania się nowy, żywy obraz Mozarta. Ten zaskakujący wizerunek często przeczy powszechnie znanym mitom na temat życia i twórczości, zdrowia i śmierci, a także związków muzycznego geniusza, jakim był i na zawsze pozostanie ten artysta.
  • Od momentu pierwszej premiery film był grany w kinach przez ponad 6 miesięcy. Nadal dla wielu widzów – w tym muzyków klasycznych – pozostaje ulubionym obrazem o Mozarcie.

Phil Grabski to wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, pisarz i producent. Wraz ze swoim zespołem Seventh Art Productions przygotowuje obrazy kinowe i telewizyjne (m.in. dla Channel 4 i BBC). Do tej pory reżyser zdobył za swoje prace kilkanaście wyróżnień, w tym nagrodę na Valladolid International Film Festival i Gold Hugo w Chicago za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż. Oprócz cyklu „In Search of …” („W poszukiwaniu…”) poświęconego sylwetkom, życiu i twórczości wielkich kompozytorów muzyki klasycznej jest także znany jako autor cyklu filmów dokumentalnych o malarzach i ich dziełach – „Exhibition on Screen” („Wystawa na ekranie”) – realizowanych we współpracy z najznamienitszymi galeriami i muzeami świata. Grabsky pracował przy  ponad 30 filmach. Napisał także cztery książki o sztuce. Regularnie zasiada w jury nagród Emmy, Bafta, Grierson i One World.