W poszukiwaniu Beethovena

 139 min.

tytuł oryginalny:
In serch of Beethoven
gatunek:
sztuka
reżyseria:
Phil Grabsky
kraj produkcji:
Wlk. Brytania
rok produkcji:
2009
napisy:
polskie
opis:

Swą ostatnią symfonię, zawierającą Odę do radości do słów Schillera, Beethoven napisał, będąc już kompletnie głuchym. Autor 9 genialnych symfonii, które zmieniły losy tej formy muzycznej, 5 koncertów fortepianowych czy słynnej Sonaty księżycowej powtarzał: „Zagranie złej nuty jest bez znaczenia. Granie bez pasji jest niewybaczalne!”.

W poszukiwaniu Beethovena mierzy się z mitem romantycznego muzyka, zmagającego się z nieugiętym losem, głuchotą i nieodwzajemnioną miłością. Razem z twórcami zaglądamy pod maskę udręczonego kompozytora, by odkryć zupełnie nowy, dużo bardziej interesujący obraz. Okrzyknięty najlepszym filmem o Beethovenie (Observer), dokument Phila Grabsky’ego gromadzi czołowych ekspertów w tej dziedzinie, do których należą: Gianandrea Noseda, Sir Roger Norrington, Riccardo Chailly, Claudio Abbado, Ronald Brautigam, Janine Jansen, Lars Vogt, Emanuel Ax i wielu innych.

Phil Grabsky to wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, pisarz i producent. Wraz ze swoim zespołem Seventh Art Productions przygotowuje obrazy kinowe i telewizyjne (m.in. dla Channel 4 i BBC). Do tej pory reżyser zdobył za swoje prace kilkanaście wyróżnień, w tym nagrodę na Valladolid International Film Festival i Gold Hugo w Chicago za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż. Oprócz cyklu „In Search of …” („W poszukiwaniu…”) poświęconego sylwetkom, życiu i twórczości wielkich kompozytorów muzyki klasycznej jest także znany jako autor cyklu filmów dokumentalnych o malarzach i ich dziełach – „Exhibition on Screen” („Wystawa na ekranie”) – realizowanych we współpracy z najznamienitszymi galeriami i muzeami świata. Grabsky pracował przy  ponad 30 filmach. Napisał także cztery książki o sztuce. Regularnie zasiada w jury nagród Emmy, Bafta, Grierson i One World.