W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny

 58 min.

gatunek:
dokument
reżyseria:
Rosalia Romaniec
kraj produkcji:
Niemcy
rok produkcji:
2013
napisy:
polskie
opis:

Film o niesamowitej polsko-niemieckiej historii szpiegowskiej z lat 70.-80. XX wieku. Reżyserka odkryła niezwykłą historię swojej rodziny i nakręciła film o zdemaskowanym szpiegu, skradzionej tożsamości i tajemniczej śmierci. Film opowiada historię Janusza (ur. 1946 na Pomorzu), który dopiero jako dorosły człowiek odkrywa swoje niemieckie pochodzenie i fakt, że zaraz po urodzeniu został porzucony przez uciekającą na Zachód matkę. Kiedy po latach Janusz zaczyna jej szukać, „niechcący” odkrywa niesamowitą historię. Kilkanaście lat wcześniej peerelowski wywiad posłużył się jego niemiecką tożsamością wysyłając do RFN komunistycznego szpiega. W rezultacie cała operacja kończy się tragicznie dla Janusza i jego matki, podczas gdy szpieg powraca do PRL-u w ramach ostatniej wymiany agentów zimnej wojny – w 1986 roku na moście Glienicke w Berlinie.

Film „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” zdobył w listopadzie 2013 Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „NURT” w Kielcach.

Autorka filmu, Rosalia Romaniec, znała historię Janusza z rodzinnych opowieści. Był on bowiem jej wujkiem. 25 lat po jego śmierci zaczęła rekonstruować historię swojej rodziny. Udało jej się odnaleźć świadków w Polsce i Niemczech, odtajnić liczne dokumenty oraz spotkać się ze  szpiegiem, który żył przed laty pod tożsamością Janusza w RFN. Punktem kulminacyjnym jest ich konfrontacja z przeszłością.

Rosalia Romaniec urodziła się w 1972 r. w Gliwicach. Od 1992 roku żyje i pracuje jako dziennikarka w Niemczech. Jest korespondentką Deutsche Welle w Berlinie, współpracuje z telewizją RBB oraz WDR. „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” jest jej pierwszym filmem dokumentalnym

Po filmie spotkaniem z reżyserką.

Moderacja spotkań: Robert Ciupa (ŚCWIS)

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „HAUSbesuche – Spotkania domowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Wstęp wolny. Oosoby zainteresowane udziałem w pokazie proszone są o kontakt z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej: haus.pl/kontakt.