Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia

 90 min.

gatunek:
wystawa
reżyseria:
Phil Grabsky
kraj produkcji:
Wlk. Brytania
rok produkcji:
2015
napisy:
polskie
opis:

Spotkanie z wyjątkowym artystą, człowiekiem który odcisnął niezatarte piętno na sztuce XX wieku, a zarazem dramatyczna historia kryjąca się za ikonicznymi dziełami jednego z najbardziej znanych malarzy świata. Cykl Wielka sztuka na ekranie umożliwia wyjątkowy akces do skarbów malarskich Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.


Film powstał we współpracy z kuratorami wystawy, w 125 rocznicę śmierci malarza. Jej obchody rocznicy były jednocześnie okazją do ponownego pochylenia się nad dorobkiem holenderskiego mistrza. W trakcie relacji z wystawy będzie można przyjrzeć się wszystkim najsłynniejszym dziełom Van Gogha w wysokiej jakości obrazu HD. O jego twórczości wypowiadają się zaproszeni goście, światowej sławy kuratorzy i historycy sztuki, którzy często podsuwają nowe, zaskakujące interpretacje klasycznych dzieł Vincenta Van Gogha.


Vincent Willem van Gogh (ur. 30 marca 1853, zm. 29 lipca 1890) – holenderski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w. Artysta w ciągu swego życia cierpiał na napady lękowe i narastające ataki spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Zmarł w wieku 37 lat jako twórca nieznany szerszemu ogółowi, w wyniku postrzału z broni palnej – prawdopodobnie samobójczego.


Mało doceniany za życia, van Gogh zyskał sławę po śmierci. Dziś jest powszechnie uważany za jednego z największych malarzy w historii, artystę którego twórczość stanowi istotne źródło sztuki współczesnej. Van Gogh zaczął malować na kilka lat przed ukończeniem 30. roku życia, a swe najbardziej znane dzieła stworzył w ciągu 2 ostatnich lat. Jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym: 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych. Dziś jego liczne autoportrety, pejzaże, portrety i słoneczniki należą do najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych dzieł sztuki na świecie.