VII Festiwal Morza „Nad Kanałem”

 360 min.

gatunek:
koncert
opis:

Gliwicki Festiwal Morza „Nad Kanałem” to jeden z najmłodszych festiwali muzyki marynistycznej w Polsce. Nazwa nawiązuje do gliwickiego kanału wodnego, a pierwsza edycja odbyła się zaledwie kilkadziesiąt metrów od jego starego koryta. Założeniem imprezy jest prezentowanie współczesnego oblicza tradycyjnych utworów morskich (t.zw. folk morski), w tym przede wszystkim szant, ale nie brakuje tu także akcentów współczesnych.

Po raz siódmy, w Gliwicach, mieście, które jako jedyne na Górnym Śląsku zdobyło prawo do ustawienia na rynku fontanny Neptuna, odbędzie się, na potwierdzenie trwałej łączności miasta z morzem, festiwal, na którym morza jest całkiem sporo i to od wielu lat. Festiwal Morza „Nad Kanałem”, to inicjatywa Fundacji FOLK24, przy współpracy gliwickiego zespołu Sąsiedzi i Stowarzyszenia GTW, z czasem do stałych partnerów dołączył też Maytur i Śląski Yacht Club.

Co roku Festiwal gości znamienitych artystów folkowych z Polski, a od trzeciej edycji także z zagranicy. Śpiewali tu m.in. najwięksi obecnie szantymeni – Pat Sheridan (Irlandia), Jim Mageean (Anglia), Geoff Kaufman (USA). Gościły też zespoły z USA, Anglii, Belgii i Holandii. Większość z nich próżno szukać na festiwalach w Polsce. Nie brakło również polskich kontynuatorów tradycji dawnych pokładów – szanty śpiewali tu solo: Marek Szurawski, Jerzy Ozaist, Jerzy Rogacki (po raz pierwszy w swej historii bez Czterech Refów). W Gliwicach wystąpiła też cała niemal czołówka polskiej sceny tzw. „szanowej”, m.in. Banana Boat, Cztery Refy, Mechanicy Shanty, Qftry, Ryczące Dwudziestki i inni. Festiwal promuje także młodych wykonawców.

W tym roku będzie bardziej familijnie, zagrają grupy z Gliwic i okolic. Zobaczycie Szkocką Trupę z Bytomia – projekt lidera Mechaników Shanty – Henryka „Szkota” Czekały, mająca w repertuarze głównie współczesne piosenki żeglarskie, a także gliwickie zespoły: Wbrew Pozorom – grupa żeńska, wykonująca piosenki turystyczne, autorskie i żeglarskie oraz Sąsiedzi, od początku gospodarze festiwalu, jedna z nielicznych grup tzw. tradycyjnego folku morskiego czyli dawnych pieśni morza, w tym szant z XVIII i XIX w.

Jedyni goście z „zagranicy” w tym roku, ze Skarżyska Kamiennej, to grupa Old Marinners – załoga również, podobnie jak Sąsiedzi, oddana tradycyjnemu folkowi i muzyce t.zw. „celtyckiej”, jednak z mniejszym stażem, niż gospodarze.

Czterogodzinny koncert w kinie Amok wypełnią dawne pieśni morza, muzyka folkowa, jak i współczesna piosenka żeglarska. Jak to na „Nad Kanałem” nie zabraknie wspólnego śpiewania.

Festiwal zakończy się nocnym „all hands” w tawernie festiwalowej, którą w tym roku pełnić będzie pub Podwórko. Szczegóły znajdziecie na stronie festiwalu nadkanałem.pl

Informacje i bilety: www.nadkanalem.pl


Organizator: Fundacja FOLK24

Współorganizatorzy: Sąsiedzi, Śląski Yacht Club,

Partnerzy: Teatr Miejski w Gliwicach, pub Podwórko, Maytur, Stowarzyszenie GTW, Szkoła Muzyczna YAMAHA

Patroni medialni: Folk24.pl. Szanty24.pl, Żagle, HydePark News