Victoria

 140 min.

gatunek:
dramat, thriller
reżyseria:
Sebastian Schipper
kraj produkcji:
Niemcy
rok produkcji:
2015
obsada:
Laila Costa, Frerick Lau, Franz Rogowski, Burak Yigt, Max Mauff
napisy:
polskie
opis:

Victoria, młoda kobieta z Madrytu, w czasie wakacji w Berlinie, po wyjściu z modnego klubu spotyka czterech chłopaków. Sonne i jego kumple obiecują nowoprzybyłej, że odkryją przed nią świat stolicy Niemiec, inny niż ten znany z miejskich przewodników. Zauroczona Sonnem dziewczyna zgadza się bez wahania. Sielankę burzy prośba o niebezpieczną przysługę, którą chłopcy są winni prominentnemu i tajemniczemu gangsterowi. Tej nocy Victoria zostanie szefową niebezpiecznej eskapady.
„Victorię” ogląda się w ciszy i skupieniu. Już od pierwszej, hipnotyzującej, energetyczne sceny wiadomo, że tego filmu nie da się zbagatelizować. To bowiem thriller, którego akcja rozgrywa się nocą we współczesnym Berlinie. Reżyser pokazuje wszystkie zdarzenia bez cięć montażowych, film składa się z jednego długiego ujęcia, całość została nakręcona o 5 nad ranem w jednej z berlińskich dzielnic.

Nagrody: Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie za najlepsze osiągnięcia artystyczne oraz nagroda specjalna Gildii Niemieckich Kin Studyjnych; nominacj Ado Europejskich Nagród Filmowych za najlepszy film, reżyserię, rolę żeńską, publiczności.