Vabank | Wielki Szu
min.
Vabank (1981)
reżyseria: Juliusz Machulski
czas trwania: 104′
Warszawa, lata trzydzieste. Doświadczony kasiarz Kwinto opuszcza więzienie po odsiedzeniu sześcioletniego wyroku. Odrzuca propozycję współpracy z debiutantami Moksem i Nutą. W hotelu odwiedza go Kramer, właściciel podejrzanego banku. To on zlecił Kwincie skok na swój bank, po czym powiadomił policję. W ten sposób zatarł własne malwersacje, a kasiarzowi przynosi teraz pokaźną sumę jako rekompensatę. Spotyka się jednak z bardzo zimnym przyjęciem. Kwinto składa wizytę
w mieszkaniu swego przyjaciela Tadeusza i dowiaduje się, że ten nie żyje. W jego śmierci, uznanej przez policję za samobójczą, maczał palce Kramer. Żona i córeczka Tadeusza zostały właściwie bez środków do życia. Kwinto obmyśla wyrafinowaną zemstę i kontaktuje się z Moksem i Nutą, wciągając do współpracy Duńczyka, specjalistę od bankowych systemów alarmowych. Kramer usiłuje pozbyć się kasiarza, nasyłając na niego morderców, jednak bez powodzenia. Plan Kwinty jest niezwykle przebiegły. Po udanym opróżnieniu skarbca część łupu zostaje podrzucona do domu bankiera,
a niepozorna blaszka blokująca system alarmowy, na której znajdują się linie papilarne Kramera, trafia w ręce policji.
Na nic zdaje się żelazne alibi, które okazało się spreparowane dla Kramera przez Kwintę. Bankiera aresztują, wspólnicy dzielą łup, którego część otrzymuje anonimowo żona Tadeusza.
Komedia retro będąca pastiszem najlepszych wzorów gatunku.
Wielki Szu (1982)
reżyseria: Sylwester Chęciński
czas trwania: 96′
Starzejący się, ale wciąż znany w środowisku karciany szuler, zwany Wielkim Szu, po pięciu latach pobytu w więzieniu wraca do domu, jednak młoda i piękna żona nie wierzy, by mógł się zmienić. Proponuje mu rozwód i podział pokaźnego majątku.
W poszukiwaniu spokojnej przystani Szu dociera do miasteczka Lutyń, gdzie chce wziąć udział w licytacji domu. Młody taksówkarz, Jurek, zawozi go do mistrza ceremonii, miejscowego potentata Mikuna, który sam zamierza nabyć licytowaną posiadłość. Przy okazji gość rozgrywa z nim partię bilarda i przegrywa parę tysięcy złotych. Zadowolony Mikun proponuje mu rewanż w pokera. Traci pół miliona złotych. Po wyjściu mężczyzny dzwoni do znajomego szulera z Warszawy, Denela, prosząc, by odegrał się w jego imieniu.
Poker stanowi też życiową pasję Jurka, który długo prosi Szu, by zechciał zdradzić mu swoje sekrety. Stary mistrz próbuje wyperswadować chłopakowi jego zainteresowania, ale w końcu ulega namowom i udziela Jurkowi pierwszych lekcji.
Wezwany przez Mikuna Denel odmawia gry z Wielkim Szu, nie czując się na siłach, by zmierzyć się z takim przeciwnikiem. Wściekły Mikun zmusza szulera do zwrotu wygranej gotówki. Po odjeździe gościa przekonuje się, że zamiast banknotów dostał kawałki pociętego papieru, ale pogoń nie przynosi rezultatu.
Szu przybywa w towarzystwie Jurka do Wrocławia. Taksówkarz błaga o przekazanie mu sekretu, który uczyni go mistrzem. Dzięki otrzymanym wskazówkom ogrywa doszczętnie dwóch miejscowych oszustów. Tymczasem odpoczywający na basenie Szu zostaje zaatakowany przez niejakiego Lipo, który ma do niego zadawnione urazy. Unieszkodliwiony przez obsługę hotelu, poprzysięga jednak zemstę.
Upojony sukcesem Jurek na krótko traci swego mistrza z oczu, ale niebawem udaje mu się go odnaleźć. Przeświadczony, że już posiadł sekret, prosi Szu o pomoc w zorganizowaniu partii z Denelem. Denelem. Zastawia dom, namawia brata do kradzieży z kasy klubu sportowego niebagatelnej sumy. I przegrywa wszystko. Czy Szu był w zmowie z Denelem? Po decydującej rozgrywce Wielki Szu zostaje zabity, Jurek zaś za ostatnie pieniądze kupuje papierosy i dwie nowe talie kart…