Twój Vincent

 95 min.

tytuł oryginalny:
Loving Vincent
gatunek:
animacja, dramat
reżyseria:
Dorota Kobiela i Hugh Welchman
kraj produkcji:
Polska/Wlk.Bryt
rok produkcji:
2017
opis:

Historia życia i śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów, opowiedziana przez bohaterów jego obrazów oraz symbole pojawiające się na płótnach artysty. Film opowiada o ostatnich dniach życia van Gogha i jego zagadkowej śmierci. Czy naprawdę popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni, od ostatniego listu artysty, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 częściowo lub znacząco przekształcono. „Twój Vincent” został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każdą klatkę przemalowano ręcznie. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.

Każda z 65 000 klatek została namalowana ręcznie, a w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do pracowni w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. „Twój Vincent” przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci.