Turysta

 118 min.

tytuł oryginalny:
Force Majeure
gatunek:
dramat
reżyseria:
Ruben Östlund
kraj produkcji:
Dania, Francja, Norwegia, Szwecja
rok produkcji:
2014
obsada:
Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Brady Corbet
opis:

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli.
Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś.
Inteligentna intymna tragikomedia psychologiczna, przypominająca takie filmy jak Rzeź Romana Polańskiego. Oparty na historii, zaczerpniętej z biografii reżysera film, nagrodzony Nagrodą Krytyki Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku, opowiada o mechanizmach działania pierwotnych ludzkich instynktów i ich wpływie na reakcje i zachowanie człowieka. To również wnikliwa i dająca do myślenia wiwisekcja ról, jakie we współczesnym społeczeństwie pełni kobieta i mężczyzna.


Od reżysera:
Zazwyczaj mężczyźni nie reagują w taki sposób, jakbyśmy tego od nich oczekiwali. W sytuacjach zagrożenie życia mężczyźni częściej od kobiet uciekają i ratują głównie siebie. To zresztą jest jeden z częstszych powodów do późniejszych rozwodów. Dlatego zdecydowałem się opowiedzieć o obowiązującym w naszym społeczeństwie przekonaniu, że mężczyzna powinien ochraniać swoją żonę i rodzinę, a nie powinien uciekać przed niebezpieczeństwem. Stąd pojawił się w mojej głowie pomysł na nakręcenie egzystencjalnego dramatu, rozgrywającego się w resorcie narciarskim, który jest dla mnie skądinąd miejscem strasznym. Ruben Östlund