Tolkien

 112 min.

gatunek:
biograficzny, dramat
reżyseria:
Dome Karukoski
kraj produkcji:
USA
rok produkcji:
2019
obsada:
Nicholas Hoult, Lily Collins, Patrick Gibson
napisy:
polskie
opis:

Fascynująca i pobudzająca wyobraźnię historia J.R.R. Tolkiena, o sile braterstwa oraz wytrwałości w drodze do celu, w której przeplatają się wojna i miłość.

Opowieść o młodości słynnego pisarza i o tym jak Tolkien zmienił się z osamotnionej sieroty w jednego z najwspanialszych autorów w historii literatury. W szkolnej grupie aspirujących poetów i artystów odnalazł przyjaźń, odwagę i natchnienie. Z upływem lat braterska więź szkolnych przyjaciół zacieśnia się i daje wsparcie w poszukiwaniu miłości oraz trudnych chwilach. Życiowe doświadczenia stały się dla Tolkiena inspiracją do napisania jego słynnej trylogii o Śródziemiu.

Książka J.R.R. Tolkiena „Hobbit” niczym iskra rozpaliła wyobraźnię czytelników na całym świecie i zdominowała gatunek fantasy zeszłego stulecia. „Efekt Tolkiena” odbija się echem w literaturze, telewizji i filmach. W oryginalnych światach i opowieściach Tolkiena o czarodziejach, hobbitach, smokach i mitycznych bohaterach, odnajdujemy najlepszą stronę ludzkiej natury: naszą pasję odkrywców, gotowość do poświęcenia, nadzieję, że dobro pokona zło oraz siłę, jaką czerpiemy ze wspólnoty.