This aint California

 90 min.

gatunek:
dokumentalny, sportowy
reżyseria:
Marten Persiel
kraj produkcji:
Niemcy
rok produkcji:
2012
napisy:
polskie
opis:

Prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych dokument Martena Persiela został obsypany wieloma nagrodami. 


Fakt ten wynika z pewnością z poruszanej w filmie tematyki – reżyser ukazuje losy kilkorga przyjaciół, którzy w latach 80. spopularyzowali w Niemieckiej Republice Demokratycznej jazdę na deskorolce oraz wykreowali związany z nią styl życia, lecz także ze sposobu realizacji, opartego na dynamicznym montażu, znakomitej synchronizacji obrazu i dźwięku oraz otwartości i szczerości, z jaką uczestnicy ówczesnych wydarzeń opowiadają o swojej młodości. 


Urodzony w 1974 w Berlinie Zachodnim Persiel w latach 80. i 90. sam działał w środowisku deskorolkowców, gdzie nakręcił kilka krótkometrażówek. W This ain’t California,swoim pierwszym filmie pełnometrażowym, portretuje je z niezwykłą sympatią i respektem, przez to zaś, iż stosuje rozmaite, odbiegające niekiedy wyraźnie od zasad dokumentalizmu, środki wyrazu, prowokuje refleksję na temat granic współczesnego filmu dokumentalnego.

materiały fot.  – filmportal.de