Taxi-Teheran

 82 min.

gatunek:
dramat, obyczajowy
reżyseria:
Jafar Panahi
kraj produkcji:
Iran
rok produkcji:
2015
obsada:
aktorzy nie są wymieni, aby irańska władza nie mogła wysunąć konsekwencji w stosunku do osób, które zaangażowały się w powstanie nakręconego nielegalnie obrazu
opis:

W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie.

Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa (w Iranie na porządku dziennym jest to, że taksówkarze odpinają je i chowają w bagażniku, żeby nie uwierały pasażerów), ale też to, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam Jafar Panahi, reżyser tego wspaniale przyjętego przez krytykę i widzów filmu, objęty dwudziestoletnim zakazem wykonywania zawodu. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny, w tym kradnąca reżyserowi film siostrzenica, Hana Saeidi.

  • Nagrody: Złoty Niedźwiedź i FIPRESCI na MFF w Berlinie