Śpiewający obrusik

 92 min.

reżyseria:
Mariusz Grzegorzek
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2015
obsada:
Adrian Budakow, Alicja Juszkiewicz, Mikołaj Chroboczek, Marta Herman
opis:

Pierwszy w historii szkolnictwa artystycznego pełnometrażowy film fabularny, będący dyplomem studentów czwartego roku Wydziału Aktorskiego SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI. Reżyser filmu i jednocześnie rektor uczelni Mariusz Grzegorzek stworzył wraz z młodymi aktorami przejmujący i niejednoznaczny obraz filmowy, zrealizowany bez ulgowej taryfy artystycznej .
Oglądamy cztery niezależne nowele filmowe, w których mieści się: czarno-biała opowieść o zagubieniu młodych ludzi, pozbawionych celu i radości życia, utopionych w marazmie blokowej rzeczywistości; neurotyczna podróż przez krainę emocjonalnego i fizycznego wyniszczenia spowodowanego ucieczką w narkotyki; bolesna historia młodego małżeństwa i ich córeczki, którzy mimo próby wzięcia odpowiedzialności za swoje życie z trudem wytrzymują presję rzeczywistości , jednak dramatyczny epizod przywraca im siłę; i wreszcie wyrafinowana , ale zanurzona równocześnie w popkulturze, wizyjna adaptacja greckiej baśni.
Tym, co nadaje filmowym historiom wspólną emocjonalną temperaturę, jest nadzieja na przebudzenie i wiara w miłość, która pozwala przetrwać najbardziej drastyczne życiowe epizody.
Te cztery części spięte fragmentami dokumentalnymi z castingu oraz surrealnym w kontekście całości tanecznym finałem, inspirowanym kinem bollywoodzkim, tworzą oryginalną wypowiedź filmową.
Nagrody: Złoty Pazur w sekcji Inne Spojrzenie na FF w Gdyni