Służby specjalne

 115 min.

gatunek:
sensacyjny
reżyseria:
Patryk Vega
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2014
obsada:
Olga Bołądź, Janusz Chabior, Wojciech Zieliński, Agata Kulesza
opis:

Zdeterminowani. Świetnie wyszkoleni. Powołani, żeby bronić twojego bezpieczeństwa. Wykonają każdy rozkaz. Nie zadają żadnych pytań. „Służby specjalne” to historia odsłaniająca kulisy życia i pracy oficerów tajnych służb. Reżyser Patryk Vega bezkompromisowo wdziera się w ich psychikę i prywatność. To najmocniejszy film twórcy „Pitbulla”.


Oparta na dwuletniej dokumentacji realistyczna historia, odsłaniająca kulisy życia i pracy oficerów polskich tajnych służb. Filmowa historia rozpoczyna się w momencie likwidacji elitarnych Wojskowych Służb Informacyjnych, które w opinii komisji są organizacją przestępczą. Dochodzi do wyrzucenia z pracy fachowców, którzy posiadają bardzo niebezpieczną wiedzę. Część z nich odnajduje się w świecie biznesu.


Film opowiada o tych, którzy nie znaleźli pracy w cywilu. Gdy politycy orientują się, że likwidując Wojskowe Służby Informacyjne, pozbawiono Polskę oczu i uszu, jeden z byłych szefów W.S.I. dostaje zadanie zwerbowania oficerów do nowych służb. Do jednej sekcji trafiają kapitan Janusz Cerat i pułkownik Marian Bońka z byłych W.S.I. oraz wyrzucona z ABW podporucznik Aleksandra Lach. Pracując przy aferach z pierwszych stron gazet, każdy z oficerów będzie musiał zmierzyć się z demonem swojej przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą, dla kogo w pracują i w jakim celu.


Od reżysera

„Przystępując do „Służb specjalnych” zastanawiałem się jak dotychczas w kinie pokazywano bohaterów, którzy wykonywali tego typu działalność. Często byli przedstawiani jako psychopaci albo roboty, które nie mają uczuć ludzkich i wykonują zadania bez żadnej refleksji. W związku z tym to, co było dla mnie najtrudniejsze, czy wręcz wydawało mi się niemożliwe, to dotarcie do ludzi, którzy działają w ten sposób w Polsce. W życiu realnym protoplaści tych trzech głównych postaci rzeczywiście istnieją.” Patryk Vega