Słoneczniki. Tajemnica Van Gogha

 87 min.

tytuł oryginalny:
Sunflowers. The Mystery Of Van Gogh's Greatest Masterworks
gatunek:
sztuka
reżyseria:
David Bickerstaff
kraj produkcji:
Wlk. Brytania
rok produkcji:
2020
napisy:
polskie
opis:

Słoneczniki Vincenta van Gogha należą do jego najsłynniejszych dzieł i są jednymi z najbardziej ikonicznych obrazów na świecie. Na niezwykłej wystawie Muzeum Van Gogha przyjrzało się na nowo i odkrywczo pięciu publicznie posiadanym wersjom słoneczników w wazonie.
Rozpoznajemy je natychmiast, ale film wykracza poza powierzchnię obrazów, by zadać wiele pytań i zgłębić tajemnice, które otaczają te dzieła. Na przykład dlaczego Van Gogh wybrał egzotyczny słonecznik z długą łodygą i złotą koroną? Kiedy ten kwiat pojawił się w Europie i jak zareagowali na niego poprzedni artyści? Co próbował powiedzieć malarz tworząc Słoneczniki i czy różni się to w każdej kolejnej ich wersji? Wreszcie jakie tajemnice odkryli naukowcy, analizując szczegółowo posiadane obrazy? Wszystko to zostanie ujawnione w filmie, który wyruszył poza Amsterdam do Tokio, Filadelfii, Londynu i Monachium, aby sfilmować, w niesamowitej rozdzielczości, wszystkie pięć dzieł.
Każdy obraz jest inny i ma swoją własną, niepowtarzalną historię, obejmującą jeden z najsłynniejszych i najbardziej burzliwych okresów w historii sztuki. Wszystkie są obecnie w tak delikatnym stanie, że mało prawdopodobne jest, by kiedykolwiek pokazano je ponownie obok siebie. Będzie to jednak możliwe na ekranie, a dzięki temu filmowi widzowie odkryją wiele nowych poziomów interpretacji zarówno obrazów, jak i samego Vincenta van Gogha.