Skarb

 90 min.

tytuł oryginalny:
Comoara
gatunek:
czarna komedia
reżyseria:
Corneliu Porumboiu
kraj produkcji:
Rumunia/Francja
rok produkcji:
2015
obsada:
Toma Cuzin, Adrian Purcarescu, Corneliu Cozmei
napisy:
polskie
opis:

Czarna komedia, a jednocześnie osobliwy przykład filmu przygodowego zrealizowanego w naturalistycznej estetyce nowego kina rumuńskiego. W lekki i dowcipny sposób opowiada fascynującą historię o poszukiwaniu tajemniczego skarbu, celnie i bez znieczulenia punktując przy tym ludzkie ułomności. 

33-letni Costi wiedzie z rodziną skromne, spokojne życie w mieście. Wieczorami czyta synkowi bajki na dobranoc. Ich ulubioną opowieścią jest historia Robin Hooda – chłopiec często wyobraża sobie ojca jako bohatera, który staje w obronie słabszych. Costi nie przeczuwa, że niebawem znajdzie się w sytuacji rodem z kart dziecięcej książki. Niespodziewanie odwiedza go sąsiad i prosi o pożyczenie niemałych pieniędzy. Gdy okazuje się to niemożliwe, gość opowiada historię skarbu zakopanego w ogrodzie koło wiejskiego domu jego dziadków. Mężczyzna decyduje się pomóc w poszukiwaniach domniemanej fortuny z nadzieją uczestniczenia w jej podziale.

Nagroda za talent na MFF w Cannes (Pewne Spojrzenie)

„Skarb” sprawia wrażenie dokumentu, jest nakręcony w charakterystycznym stylu współczesnych rumuńskich reżyserów, którzy do perfekcji opanowali umiejętność opowiadania fascynujących historii za pomocą prostej formy.

Niesłychanie zabawny, wciągający i z zaskakującym zakończeniem. | The Playlist

Tym filmem Porumboiu udowadnia, że jednym z najoryginalniejszych reżyserów ostatnich lat. | Screen International

Ten film naprawdę jest skarbem. | The New York Times

Genialnie skonstruowana komedia. |The New Yorker