Sils Maria

 124 min.

tytuł oryginalny:
Clouds of Sils Maria
gatunek:
dramat
reżyseria:
Olivier Assayas
kraj produkcji:
Francja/Szwajcaria
rok produkcji:
2014
obsada:
Juliette Binoche, Kristen Stewart, Chloe Moretz
napisy:
polskie
opis:

Wybitna aktorka u szczytu sławy. Pewna siebie, a jednocześnie delikatna. Czuła i wymagająca. Zawsze w ruchu, w drodze z jednego planu filmowego na kolejny. Z jednego końca świata na drugi.


Kilka dni, które nieoczekiwanie spędzi w Alpach w towarzystwie swojej młodej asystentki, a zarazem jedynej przyjaciółki i powiernicy, pozwoli jej na nowo zrozumieć siebie. Pod wpływem serii drobnych zdarzeń, spotkania z dawnym partnerem i kochankiem, konfrontacji z przeszłością, intymnych rozmów Maria Enders będzie gotowa zagrać największą życiową rolę. Samą siebie.


W rolach głównych oglądamy aktorki reprezentujące trzy aktorskie pokolenia. Marię Enders zagrała nagrodzona Oscarem Juliette Binoche, znana z wybitnych kreacji w filmach Kieślowskiego, Haneke i Szumowskiej. Partneruje jej Kristen Stewart, której światową popularność przyniósł występ w sadze „Zmierzch” – tutaj w wychwalanej przez krytykę, najdojrzalszej roli w swojej karierze, oraz osiemnastoletnia Chloë Moretz, jedna z najciekawszych amerykańskich aktorek młodego pokolenia, znana z filmów Tima Burtona i Martina Scorsese.


Od reżysera
„Pisanie to ścieżka prowadząca od pomysłu do jego realizacji – a ta ciągnęła się na wysokościach, na których dostawałem zawrotów głowy. Nic dziwnego, że przed oczami miałem górskie szczyty i strome zbocza. Światło było wiosenne, a powietrze przejrzyste, czasami tylko unosiły się mgły przeszłości, takie jak w filmie „Cloud Phenomena of Maloja”. Ta ścieżka zaprowadziła mnie zarówno tam, gdzie wszystko się zaczęło dla mnie i dla Juliette, ale również do miejsca, w którym odnaleźliśmy się dzisiaj, zadając sobie pytania o teraźniejszość i przede wszystkim – o przyszłość.” Olivier Assays

  • Nagrody: Cezar za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Kristen Stewart.