Selma
127 min.
Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę.
Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a. Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowej demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA Lyndon Johnson, świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.
Martin Luther King, którego zobaczymy w „Selmie” to człowiek, który ma właśnie stoczyć największą i najbardziej niebezpieczną walkę polityczną w swoim życiu, zmagając się jednocześnie z prywatnymi problemami. Widzimy nie bohatera, ale prawdziwego człowieka, który popełnia błędy, czuje zmęczenie i wie, że jego rodzina od dawna cierpi z powodu jego walki. Ta świadomość bardzo mu ciąży, a jednak, gdy w Alabamie dochodzi do eskalacji przemocy i represji wobec czarnoskórych obywateli, King nie przestaje podążać za tym, w co wierzy.
Kobiety: nieznana karta historii walki o prawa obywatelskie
Jednym z mniej znanych aspektów historii kształtowania się praw obywatelskich jest to, jak ważną rolę odegrały w niej kobiety. Mężczyźni, którzy przewodzili ruchowi są znani i poważani, ale mało kto pamięta nazwiska kobiet, zaangażowanych w jego działalność, choć było ich bardzo wiele. W samym sercu walki o prawa obywatelskie stały dzielne kobiety, które brały udział w marszach i bojkotach, były represjonowane i ponosiły ofiarę za ideę równości, na równi ze swoimi mężami, braćmi i pastorami. „Selma” przedstawia światu portrety tych odważnych kobiet. Jedną z nich, Annie Lee Cooper, zagrała Oprah Winfrey.
- Nagrody: Oscar i Złoty Glob dla najlepszej piosenki, nominacje w kategorii najlepszy film.