Salvador Dali w poszukiwaniu nieśmiertelności

 110 min.

tytuł oryginalny:
Salvador Dalí – In Search of Immortality
gatunek:
dokumentalny
reżyseria:
David Pujol
kraj produkcji:
Hiszpania
rok produkcji:
2018
napisy:
polskie
opis:

Kataloński malarz Salvador Dali jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Lekcje rysunku zaczął pobierać w wieku dziesięciu lat, mając lat czternaście zaczął z sukcesami wystawiać swoje obrazy. Dwa razy wydalono go z Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie, nigdy nie podszedł do egzaminów końcowych. Jego pierwsze zauroczenie sztuką wiązało się z impresjonizmem, później wielkie wrażenie wywarły na nim obrazy Picassa. Ostatecznie zajął się surrealizmem, który miał uczynić go sławnym.

Film zaczyna się w 1929 roku, kluczowym w życiu i karierze Dalego, kiedy dołączył do grupy surrealistów i poznał swoją muzę Galę, starszą od niego o 10 lat rosyjską imigrantkę. Śledzimy jego losy aż do śmierci w 1989 roku.

W tej niezwykłej artystycznej podróży wyróżnić możemy ‘trójkąt Dalego’ – Portlligat, jedyny stały dom-pracownię; Figueres, dom rodzinny, gdzie powstaje Teatro-Museum Dalego oraz zamek Púbol, symbol miłości Dalego do Gali.

W filmie zobaczymy również inne ważne dla Dalego miasta, takie jak Paryż czy Nowy Jork.

Obserwując relację Dalego oraz Gali poprzez nigdy niepublikowane zdjęcia i zapiski, przybliżamy się do malarza, któremu udało się wypracować wizerunek skrajnego ekscentryka, będący sztuką samą w sobie. Możemy dostrzec także to, co znajduje się poza tą pozą – artystę, człowieka oraz jego wyobrażoną przestrzeń.