Rosencrantz i Guildenstern nie żyją

 150 min.

tytuł oryginalny:
Rosencrantz i Guildenstern are dead
gatunek:
przedstawienie teatralne
reżyseria:
David Leveaux
kraj produkcji:
Wielka Brytania
rok produkcji:
2017
obsada:
Daniel Radcliffe, Joshua McGuire, David Haig
napisy:
polskie
opis:

Daniel Radcliffe („Harry Potter”), Joshua McGuire („Mr Turner”) i David Haig („Cztery wesela i pogrzeb”) w błyskotliwie zabawnej komedii sytuacyjnej Toma Stopparda z teatru Old Vic w Londynie. Główni bohaterowie sztuki to postaci wyjęte z „Hamleta” Szekspira. Rosencrantz i Guildenstern byli jego przyjaciółmi, dworzanami, którym polecono odeskortować księcia do Anglii, gdzie miał być zdradziecko zabity. Tymczasem Hamlet przeczytawszy ich listy sam spowodował śmierć obu mężczyzn. Tyle wiemy od Szekspira.

 

Stoppard w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń, które mogły nastąpić u Szekspira, ale autor ich nie opisał. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Niektórzy nazywają tę sztukę „Hamletem” od kuchni, ale sam autor twierdzi, że to rzecz: „o dwóch dworzanach w duńskim zamku, nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa.”

 

Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 roku autor zrealizował i wyreżyserował film pod tym samym tytułem (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Nowa inscenizacja Davida Leveaux powstała w 50. rocznicę pierwszego wystawienia spektaklu, który wydobył nazwisko młodego wówczas Toma Stopparda na światło dzienne.

Czas trwania: 2 godziny 30 minut (w tym 1 przerwa)