Rafael odkryty na nowo

 93 min.

tytuł oryginalny:
Raphael Revealed
gatunek:
sztuka
reżyseria:
Phil Grabsky
kraj produkcji:
Wielka Brytania
rok produkcji:
2021
napisy:
polskie
opis:

Z okazji 500. rocznicy śmierci Rafaela Santi (zm. 6 kwietnia 1520), malarza i architekta, najmłodszego z trójki słynnych artystów włoskiego renesansu – obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci, w Rzymie odbyła się największa wystawa jego dzieł, jaka kiedykolwiek miała miejsce.

Dzięki wypożyczeniom z Luwru, Uffizi, Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Prado i wielu innych, widzowie mieli bezprecedensową możliwość zobaczenia szerokiego zakresu umiejętności, kreatywności i pomysłowości Rafaela.

Wielokrotnie nagradzany reżyser Phil Grabsky, po uzyskanej zgodzie na sfilmowanie tych dzieł, przedstawia świeże spojrzenie na giganta renesansu i pokazuje, dlaczego jest on uważany za jednego z największych twórców wszech czasów. Film opowiada o jego życiu w stolicy Włoch i zawiera unikalne zdjęcia starożytnego Rzymu, który miał tak wielki wpływ na artystę, w tym rzadkie ujęcia odwiedzonego przez niego Złotego Domu Nerona.

Rafael był nie tylko malarzem, ale jednym z najbardziej tajemniczych twórców renesansu. Nadal jest niezrozumiany lub mitologizowany. Film pozwala zbliżyć się do jego tajemnicy. Znalazło się w nim ponad 200 obrazów i rysunków, w tym wiele pokazanych widzom po raz pierwszy.