Przeźroczysty Lama

 63 min.

gatunek:
dokument
reżyseria:
Anna Novikova
kraj produkcji:
Rosja
rok produkcji:
2006
napisy:
polskie
opis:

Historia życia Lobpyna Tseczu Rinpocze, jednego z największych mistrzów medytacji XX wieku. Urodził się w Bhutanie. Jako dziecko przekroczył Himalaje razem z matką i osiadł w Nepalu. Budował klasztory, szpitale, szkoły i mosty w Kathmandu. Dokument wraca do lat 70-tych, kiedy pierwsi Europejczycy zainteresowani buddyjskimi naukami dotyczącymi umysłu przybyli do Nepalu. Pośród nich byli Hannah Nydahl i Ole Nydahl. Lobpyn Tseczu Rinpocze był ich pierwszym nauczycielem. Aż do śmierci w 2003 roku, podróżował on po Europie i Ameryce inspirując każdego, kto go spotkał.

W niekończącym strumieniu egzystencji życie ludzkie może być porównanie do kropli wody w rozległym oceanie. Będąc częścią wszechświata jesteśmy tak zaangażowani naszymi własnymi problemami, że prawie nie znajdujemy czasu aby pomyśleć o prawdziwych wartościach. Ale są ludzie, którzy potrafią zmienić bieg naszego życia, nawet po krótkim spotkaniu. Ich niewiarygodna moc miłości, współczucia, dobroci i wewnętrznego światła otwiera nasze serca i łamie koncepcje. Nasze nastawienie do świata już nigdy nie jest takie same. Ten film jest próbą podzielenia się inspiracją wielkiego mistrza Buddyzmu Tybetańskiego. Istnieją ludzie, dla których najwyższa prawda jest najwyższą radością.”

  • Pokazy w ramach Festiwalu „Przestrzeń Umysłu”, organizowanego przez Ośrodek Medytacyjny w Gliwicach-Łabędach. Przez projekcjami zapraszamy na wykłady:”Buddyzm we współczesnym świecie” (Marcin Wąsik) oraz „Rola nauczyciela w buddyzmie Diamentowej Drogi” (Marek Witek). Festiwalowi towarzyszą wystawy: „Przestrzeń Umysłu” (12-17.10.2015 w holu kina);
    „Budda w podróży. Jak mądrość Wschodu dotarła na Zachód” (12-18.10.2015 na Placu Krakowskim)