Przekładaniec | Gry | Gerald Wilk – kilka razy zaczynałem od zera

 111 min.

reżyseria:
Andrzej Wajda, Grzegorz Lasota, Bogdan Łoszewski
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
1970
opis:

PRZEKŁADANIEC (1968)
reż. Andrzej Wajda

Akcja filmu rozgrywa się w roku 2000, kiedy to medycyna chlubi się już fantastycznymi sukcesami w transplantacji narządów ludzkich. Ryszard Fox, znany kierowca rajdowy, po serii wypadków na torze, często ratowany jest metodą przeszczepów. Nie ma już pewności, czy jest jeszcze tym, kim był na początku. W tej sytuacji nasuwa się wiele groteskowych, choć ważnych, moralnych i prawnych pytań


GRY (1970)

reż. Grzegorz Lasota

Film baletowy z choreografią wybitnego polskiego choreografa Conrada Drzewieckiego, nagrodzony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej Prix Italia we Florencji w 1970 roku i na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1971 roku. Walka człowieka z żywiołami, namiętnościami, miłością i śmiercią w interesujący sposób została wyrażona tańcem i formami plastycznymi. Muzyczne tło stanowi Preludium c-moll i Aria z III Suity Jana Sebastiana Bacha oraz muzyka elektroniczna Eugeniusza Rudnika zrealizowana w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.


GERALD WILK – KILKA RAZY ZACZYNAŁEM OD ZERA (1995)

reż. Bogdan Łoszewski

Gerard Wilk o sobie – portret nieżyjącego już wybitnego polskiego tancerza baletowego.
Sylwetka jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy, Gerarda Wilka. Występował on m.in. w „Jeziorze łabędzim”, „Giselle” oraz „Don Kichocie”. W repertuarze klasycznym osiągnął niemal wszystko i zainteresował się technikami „modern”. Próbował je ćwiczyć z zespołem Fantom założonym przez Krystynę Mazurównę. W końcu wyjechał za granicę. Pomyślnie zaliczył przesłuchanie do zespołu Maurice`a Bejarta w Brukseli. Stał się jednym z najsłynniejszych pierwszych solistów w jednym z najsłynniejszych zespołów baletowych świata. Odszedł z zawodu w wieku 37 lat i zajął się nauczaniem.