Powitanie słońca

 92 min.

tytuł oryginalny:
Debout
gatunek:
dokument
reżyseria:
Stéphane Haskell
kraj produkcji:
Francja
rok produkcji:
2019
napisy:
polskie
opis:

Widzieliście kiedyś ortodoksyjnego Żyda, mordercę w celi śmierci albo Masaja praktykujących jogę? „Powitanie słońca” to intrygujący dokument o odkrywaniu jej w różnych zakątkach świata oraz uniwersalnej sile jaką niesie.

Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich szans na powrót do zdrowia, nadzieję niespodziewanie przyniosła joga. Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki tej sztuki, ale i filozofię, jaka się za nią kryje.

To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi. By go w pełni zrozumieć, Haskell wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam w tym kontekście do głowy. Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin, po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia również z parą Żydów, którzy odnaleźli dzięki niej drogę do judaizmu. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.