Poranek z Maciejem Orłosiem

 40 min.

tytuł oryginalny:
Warszawska Syrenka, O niezwykłej przyjaźni, Kluskowa brama
gatunek:
animacja
reżyseria:
P. Czarzasty, R. Turło, A.Kukuła
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2016
opis:

Jeden z najpopularniejszych dziennikarzy i prezenterów telewizyjnych w Polsce, aktor, autor książek dla najmłodszych (Tajemnicze przygody Kubusia, Tajemnicze przygody Meli, Kuba i Mela dają radę), w których pierwowzorami bohaterów były jego dzieci.

MACIEJ ORŁOŚ Ambasador Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom – będzie gościem poranka.

Co przeczyta nam pan Maciej? Czy będą to bajki jego autorstwa czy też ulubione bajki z jego dzieciństwa? Dowiemy się tego na naszym październikowym spotkaniu.


A po czytaniu – czas na oglądanie.

Najnowsze odcinki III serii filmów animowanych Baśnie i bajki polskie. Serię, na  motywach znanych polskich baśni, bajek i legend, tworzy wielu znakomitych artystów: grafików, reżyserów, scenarzystów, muzyków…  Dzięki swojej otwartej formie poszczególne części różnią się między sobą stylistyką i estetyką, tym samym pokazując bogactwo artystyczne i różnorodność interpretacyjną. Filmy z cyklu Baśnie i bajki polskie zdobywają wiele nagród na rodzimych i międzynarodowych festiwalach.

WARSZAWSKA SYRENKA


Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… pewna ciekawa świata Syrenka płynie w górę Wisły, w głąb nieznanego lądu. Nisza w zakolu rzeki daje jej schronienie, a ryby i raki stają się jej nowymi przyjaciółmi. Syrenka często śpiewa, a jej piękny śpiew zachwyca rybaka Szymka. Jakże wielkie jest jego zdziwienie, gdy odkrywa, że Ojciec i brat uwięzili Syrenkę i chcą sprzedać ją Księciu…

O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI


Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… na polanie w pewnym lesie spotykają się wyrzucone przez ludzi ze swoich domów stare zwierzęta: Osioł – bo nie miał już sił pracować, Pies – bo nie upilnował gospodarstwa, Kot – bo nie polował na myszy i Kogut – bo o świcie przestał piać. Wraz z nadejściem nocy, postanawiają razem wyruszyć w świat i znaleźć nowy dom…

KLUSKOWA BRAMA lub SERCE Z PIERNIKA


W pewnym zaułku wrocławskim, żyli sobie Gospodyni i Majster, który ponad wszystko na świecie lubił kluski śląskie gotowane przez żonę. Pewnego dnia Majster sprzedaje swoje kluski najpierw Burmistrzowi, a później jego Kucharzowi oraz przyjmuje zamówienie na przyszłość. Wraca do domu i obiecuje żonie, że jej pomoże w gotowaniu bo dzięki kluskom śląskim będą odtąd bogaci. Czy Majster dotrzyma słowa?