Podróż przez koncerty fortepianowe Beethovena

 93 min.

tytuł oryginalny:
Concerto a Beethoven journey
gatunek:
sztuka
reżyseria:
Phil Grabsky
kraj produkcji:
Wlk. Brytania
rok produkcji:
2015
napisy:
polskie
opis:

Kręcony na przestrzeni czterech lat i reżyserowany przez wielokrotnie nagradzanego Phila Grabskiego, film rejestruje pięć koncertów fortepianowych Beethovena w wykonaniu jednego z najlepszych pianistów naszych czasów – LeifaOveAndsnesa (pomysłodawcy projektu). W ciągu czterech lat nagrał on dla Sony wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena i odbył z nimi światowe tournée.

Koncerty fortepianowe Bethovena to jedne z największych, najpiękniejszych i najtrudniejszych zestawów utworów na fortepian, jakie kiedykolwiek powstały. Każdego miło i łatwo się słucha, ale zagrać je – to już karkołomne zadanie. Najmniejsza pomyłka oznacza katastrofę.

Phil Grabsky to wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, pisarz i producent. Wraz ze swoim zespołem Seventh Art Productions przygotowuje obrazy kinowe i telewizyjne (m.in. dla Channel 4 i BBC). Do tej pory reżyser zdobył za swoje prace kilkanaście wyróżnień, w tym nagrodę na Valladolid International Film Festival i Gold Hugo w Chicago za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż. Oprócz cyklu „In Search of …” („W poszukiwaniu…”) poświęconego sylwetkom, życiu i twórczości wielkich kompozytorów muzyki klasycznej jest także znany jako autor cyklu filmów dokumentalnych o malarzach i ich dziełach – „Exhibition on Screen” („Wystawa na ekranie”) – realizowanych we współpracy z najznamienitszymi galeriami i muzeami świata. Grabsky przygotował ponad 30 filmów. Napisał cztery książki o sztuce. Regularnie zasiada w jury nagród Emmy, Bafta, Grierson i One World.

Za sprawą filmów dokumentalnych poznamy życiorysy wybitnych kompozytorów i wysłuchamy ich najbardziej znanych dzieł. Seria „Wielcy Kompozytorzy” firmowana przez Phila Grabsky’ego (autora popularnych filmów z cyklu „Wystawa na ekranie”) to pasjonująca podróż, dzięki której poznamy bliżej życie i twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna i Fryderyka Chopina.