Osobliwy świat Hieronymusa Boscha

 90 min.

tytuł oryginalny:
The Curious World of Hieronymus Bosch
gatunek:
wystawa
reżyseria:
Phil Grabsky
kraj produkcji:
Wlk. Brytania
rok produkcji:
2016
napisy:
polskie
opis:

Film powstał podczas absolutnie wyjątkowej wystawy, dzięki której w jednym miejscu (rodzinnym mieście Boscha w Holandii), zgromadzono praktycznie wszystkie najważniejsze obrazy i rysunki artysty, rozsiane na co dzień po całym świecie. Tę olbrzymią ekspozycję odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających, dziwiąc się ekscentrycznym wizjom malarza. Film Grabsky’ego zadaje pytanie kim był Hieronymus Bosch? Dlaczego jego dziwne i fantastyczne obrazy stały się tak popularne? Jak twórczość tego niderlandzkiego malarza łączy sztukę średniowieczną i świat renesansowy? Skąd wreszcie czerpał inspirację, skąd mogły się wziąć jego niekonwencjonalne i ponadczasowe, pełne skomplikowanej symboliki, wizje?


Hieronim Bosch

Jeden z ważniejszych przedstawicieli malarstwa średniowiecza. Jego pełne imię i nazwisko brzmiało Hieronymus Anthoniszoon van Aaken. Urodził się około 1450 roku, w jednym z holenderskich miasteczek. Ten obszar Europy już w tamtych czasach słynął z najwybitniejszych artystów, sam Bosch również wywodził się z rodziny malarzy, co bardzo ułatwiło mu podjęcie decyzji o wyborze zawodu.

Artysta bogato się ożenił, co pozwoliło mu skupić się na malowaniu i wejść do lokalnej elity. Dostawał zlecenia na wyposażanie katedr i kościołów zarówno w obrazy, jak i witraże. Odbiorcą jego dzieł był król Hiszpanii Filip II, wielki obrońca katolicyzmu w Europie, dlatego największa kolekcja dzieł Boscha znajduje się w muzeach Madrytu.

Bosch zaliczany jest do prymitywistów niderlandzkich, czyli malarzy zainspirowanych sztuką gotycką, ale to co odróżniało go od kolegów z kraju to technika grubego nakładania farby. Ulubionymi barwami malarza były czerwienie, żółcie i brązy, potrafił jednym kolorem w różnej tonacji namalować cały obraz. Kolejną ważną cechą jego malarstwa jest dbałość o szczegóły, na obrazach Boscha nawet elementy w dalekiej perspektywie są widoczne i ostre. Jego najbardziej znanym dziełem jest tryptyk „Ogród rozkoszy ziemskich”.