Ogród rodzinny. Przyjaciel

 115 min.

tytuł oryginalny:
Zahradnictví: Rodinnýpřítel
gatunek:
melodramat wojenny
reżyseria:
Jan Hŕebejk
kraj produkcji:
Czechy/Polska/Słowacja
rok produkcji:
2017
obsada:
Anna Geislerova, Ondŕej Sokol, Martin Finger
napisy:
polskie
opis:

Pierwsza część trylogii pt.: Ogród rodzinny, imponująco zrealizowana opowieść osadzona w realiach okupowanej przez nazistów Pragi. Trzy siostry: Vilma, Ela i Bedřiška mieszkają razem z dwójką dzieci. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Lekarz Jiří, przyjaciel męża Vilmy, wdzięczny kolegom z konspiracji, którzy nie wydali go w trakcie przesłuchań pomaga samotnym kobietom przez całą wojnę. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Tuż po zakończeniu wojny niespodziewanie wraca mąż Vilmy. Po latach nieobecności jest on dla domowników obcym człowiekiem, ale zostaje z rodziną. Jiří odchodzi.

Informacje o filmie:

Trylogia Ogród rodzinny to najnowsze dzieło Jana Hřebejka i Petra Jarchovský’ego. Wspaniała filmowa saga inspirowana autentycznymi wydarzeniami z życia krewnych autora scenariusza, która przedstawia losy trzech rodzin na tle najbardziej dramatycznych dekad w historii Czech: od początku II wojny światowej po lata 50-te XX wieku.

Poznajemy rodzinę radiooperatora lotnictwa Jindřicha Rohna, rodzinę właściciela luksusowego salonu fryzjerskiego Otto Bocka i rodzinę właściciela dobrze prosperującego ogrodu z kwiatami Miloša Pecky. Trylogia obejmuje dwadzieścia lat życia bohaterów, które przypadły w bardzo niespokojnych czasach.

Część pierwsza, Przyjaciel, ma miejsce w latach czterdziestych XX wieku podczas niemieckiej okupacji. Trzy młode kobiety i dwoje dzieci czekają na powrót swoich uwięzionych mężczyzn i ojców. Przez wszystkie lata wojny trzem siostrom z oddaniem pomaga przyjaciel rodziny, lekarz Jiří Erben.

Ogród rodzinny. Przyjaciel to historia niespełnionej miłości. Opowieść o lojalności, wierności, pożądaniu, poczuciu winy, o odejściu i powrocie, o rodzinie, rodzicach i dzieciach. To portret rodzinny widziany oczami kobiet, które połączył los.