Obywatel

 108 min.

gatunek:
komedia
reżyseria:
Jerzy Stuhr
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2014
obsada:
Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Magdalena Boczarska
opis:

W swojej najnowszej komedii Jerzy Stuhr wyśmiewa wszystko i wszystkich, nie oszczędzając przy tym samego siebie. „Obywatel” pokazuje w jakim systemie Polacy by się nie znaleźli, zawsze potrafią śmiać się ze swoich wad i wszelkich „izmów”.


Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek.


Jana Bratka, który przez całe życie stara się jedynie być sobą, zagrali ojciec i syn –Jerzy i Maciej Stuhrowie. W komedii zobaczymy także m.in. Sonię Bohosiewicz, Magdalenę Boczarską, Ireneusza Czopa, Piotra Głowackiego i Janusza Gajosa. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara oraz wielokrotnie nagradzany wybitny operator Paweł Edelman. 


Jerzy Stuhr o filmie

„Obywatel” jest jakimś świadectwem mojego pokolenia, historii mojego pokolenia i to było impulsem do rozpoczęcia myślenia o tym filmie. Moje pokolenie miało bardzo ciekawe życie, niełatwe, ale ciekawe. Tak sobie rozważałem czy jest takie drugie pokolenie, które by przeżyło i systemy polityczne, i traumy stanu wojennego, wybór papieża. Ileż to w tym naszym życiu się działo!

  • Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdyni.