Obywatel miłość
71 min.
Arcyważny i obowiązkowy dokument dla zainteresowanych życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego. Po wieloletnim milczeniu Anna opowiada historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. To bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest też swego rodzaju mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstania wielu jego piosenek.
Nigdy niepublikowane materiały archiwalne wykorzystane w filmie pokazują artystę w nieznanym dotąd świetle. Widzimy Grzegorza jako głowę rodziny, ojca i męża. Wreszcie dzięki tej opowieści możemy lepiej zrozumieć jego życiowe wybory.
Film Obywatel miłość jest brakującym elementem w wielkiej układance z napisem „Republika i Ciechowski”. Anna była żoną Grzegorza Ciechowskiego, a ich związek zaczął się kiedy ona miała 19 lat, on 31. Po przedwczesnej śmierci artysty, który zmarł w 2001 roku w wieku zaledwie 44 lat, została jedyną spadkobierczynią jego dorobku. Do dziś „sprawy republikańskie” są obiektem niekończących się sporów.
W 2018 roku zdecydowała się stanąć przed kamerą, którą trzymał jej obecny mąż Wojciech Skrobiszewski. Film jest amatorskim debiutem reżyserskim, nie miał budżetu, profesjonalnego sprzętu i wielkiej ekipy, ale od początku miał w sobie Miłość.
Opowieść Anny odkrywa nieznaną część historii Grzegorza Ciechowskiego i to nie jako muzyka, ale jako człowieka poszukującego zwykłego, domowego ciepła. Człowieka, który nie zawahał się zapłacić za nie dużej ceny. Ale podobną, a może wyższą cenę, zapłaciła Anna. Oglądając film, patrzcie na „Obywatela” jako emocjonalną historię miłości mężczyzny i kobiety nakręconą po prawie dwóch dekadach przez innego mężczyznę, kochającego tę samą kobietę.