Objazdowa Etiuda&Anima 2013 | zestaw I: The Best of Etiuda
min.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.
HUŚTAWKA TRUMNIARZA / DIE SCHAUKEL DES SARGMACHERS, reż. Elmar Imanov
Internationale Filmschule Köln, Niemcy 2012, 29’58” – Grand Prix Festiwalu – Złoty Dinozaur, nagroda specjalna Jury FICC
Yagub wraz ze swym dorosłym, upośledzonym synem Musą prowadzą pustelnicze życie w zapomnianym zakątku Azerbejdżanu. Ich życie zmieni się, gdy otrzymają niespodziewaną wiadomość.
ZABICIE CIOTKI, reż. Mateusz Głowacki
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Polska 2013, 30′ – Srebrny Dinozaur, nagroda Jury FICC, Nagroda Publiczności
Młody chłopak mieszka z ciotką, która z całego serca stara się, by niczego mu nie brakowało. Zmęczony stabilizacją i bezpieczeństwem życia pod nieustanną opieką chłopak postanawia odmienić swój los. Film zrealizowany na podstawie niedokończonej powieści Andrzeja Bursy o tym samym tytule.
SCENY SPRZED / ESCENAS PREVIAS, reż. Aleksandra Maciuszek
EISCTV, Kuba 2012, 27’20” – Brązowy Dinozaur (ex aequo)
W popadającym w ruinę domu mężczyzna opiekuje się swym wnukiem. W ciągu tygodnia ich rzeczywistość zmienia się nie do poznania. Czerpiąc z ikonografii średniowiecznych traktatów Ars Moriendi, dokument przedstawia niepokojącą wizję śmierci, która tylko sobie znanymi drogami prowadzi do życia.
ROGALIK, reż. Paweł Ziemilski
PWSFTviT w Łodzi, Polska 2012, 17′ – Brązowy Dinozaur (ex aequo)
Przemieszczamy się wśród ludzi i przedmiotów, poznajemy świat zwykle spychany na margines. Podróż ta ma w sobie coś z sennej wizji. Kim są ludzie obserwowani jak w wielkim akwarium? I jaka jest nasza pozycja wobec nich?