Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów

 95 min.

gatunek:
dokument
reżyseria:
David Bickerstaff
kraj produkcji:
Wlk. Brytania
rok produkcji:
2023
napisy:
polskie
opis:

Zapraszamy widzów na drugą kinową wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku miała miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza z całego świata. Przyjrzymy się w detalach między innymi: „Dziewczynie z perłą”, „Geografowi”, „Mleczarce” („Dziewczynie nalewająca mleko”), „Uliczce”, „Pani piszącej list i jej służącej” czy „Kobiecie z wagą”. Łącznie w jednym miejscu zgromadzono aż 28 obrazów z około 37 przypisywanych Vermeerowi.

Nigdy nie było w historii wystawy, na której zgromadzono aż taką liczbę dzieł Vermeera. Obrazy sprowadzono z muzeów rozsianych po całym świecie. Wypożyczono je między innymi z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, Irlandzkiej Galerii Narodowej w Dublinie czy Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, a także z prywatnych kolekcji. Po raz pierwszy w historii galeria Frick Collection z Nowego Jorku wypożyczyła trzy obrazy Vermeera, podkreśla to muzeum w komunikacie prasowym. Są to: „Pani pisząca list i jej służąca”, „Przerwana lekcja muzyki” oraz „Oficer i śmiejąca się dziewczyna”. Bilety na wystawę w Rijksmuseum wyprzedały się w 24 godziny.

  • Z okazji tej wystawy powstały do tej pory dwa filmy. Jeden z nich „Vermeer. Blisko mistrza” prezentowaliśmy w czerwcu. Teraz zobaczymy drugi, wyprodukowany przez Phila Grabsky’ego.