Nietykalna

 110 min.

tytuł oryginalny:
Die Unberührbare
gatunek:
dramat, obyczajowy
reżyseria:
Oskar Roehler
kraj produkcji:
Niemcy
rok produkcji:
2000
obsada:
Hannelore Elsner, Vadim Glowna, Jasmin Tabatabai
napisy:
polskie
opis:

Cierpiąca na załamanie nerwowe zachodnioniemiecka pisarka Hanna Flanders, która, mimo iż niegdyś uznawana była za wielki talent pisarski, w ostatnich latach nie opublikowała żadnej powieści, jest o krok od popełnienia samobójstwa.


Gdy 9 listopada 1989 roku upada mur berliński, zafascynowana komunistyczną ideologią kobieta postanawia zrealizować swój zamiar. Późnym wieczorem odbywa ostatnią, jak sądzi, rozmowę telefoniczną z przyjacielem. Niespodziewanie jednak zmienia zdanie i postanawia opuścić swoje monachijskie mieszkanie, by przeprowadzić się do Berlina. 


Wkrótce po przyjeździe okazuje się, iż berlińska rzeczywistość nie spełnia jej oczekiwań, jest bowiem zaprzeczeniem wszystkiego, w co Hanna wierzyła… . Oskar Roehler sięga w Nietykalnej po wydarzenia z życia swojej matki, utalentowanej autorki Giseli Elsner, zmarłej tragicznie w 1992 roku. W zrealizowanym na czarno-białej taśmie, wysmakowanym estetycznie filmie pobrzmiewają echa twórczości niemieckiego klasyka Rainera Wernera Fassbindera.

materiały fot. – filmportal.de