Nie znikniemy

 100 min.

tytuł oryginalny:
My ne zhasnemo
gatunek:
dokument
reżyseria:
Alisa Kovalenko
kraj produkcji:
Polska, Ukraina, Francja
rok produkcji:
2023
napisy:
polskie
opis:

Górniczy rejon Donbasu, rok 2019. Nowa inwazja Rosji wisi w powietrzu, w oddali słychać odgłosy strzałów i wybuchów. W tej scenerii obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości. Alisa Kowałenko nie tworzy filmu o dramacie wojny, ale pełną nadziei i piękna płynącego z bohaterów opowieść o dojrzewaniu. Bohaterowie i bohaterki tworzą kolorową, pełną pomysłów paczkę – niektórzy z nich malują, inni robią zdjęcia, a jeszcze inni marzą o karierze aktorskiej albo zostaniu kolejnym Elonem Muskiem. Udaje im się znaleźć miejsce na marzenia i nadzieję, mimo że świat wokół płonie. Ich niesamowita ciekawość oraz twórcza energia są w stanie rozkwitać nawet w ciężkich czasach. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa.
Równocześnie marzą o ucieczce, nie tylko od wojny, ale też jak ich rówieśnicy na całym świecie od nudy małej miejscowości. Niespodziewanie pojawia się okazja, żeby wyruszyć w daleką podróż. Otrzymują zaproszenie od słynnego podróżnika, który postanawia zorganizować im wyprawę do Nepalu. Tam, w otoczeniu monumentalnych, pięknych Himalajów, będą nabierali siły przed powrotem do ojczyzny pogrążonej w chaosie.


МИ НЕ ЗГАСНЕМО

Донбас, 2019 рік.  Маленькі містечка, що вмирають на лінії фронту. П’ять бунтівних підлітків шукають себе: вони мріють, протестують, борються з сірістю та нудьгою і порушують правила. Поки весь світ навколо них руйнується, шахти закриваються і війна триває, Андрій, Руслан, Ілля, Ліза і Лєра мріють, аби в їхньому житті нарешті щось сталося! Одного разу відомий в Україні шукач пригод і мандрівник Валентин Щербачов запрошує їх взяти участь в унікальній експедиції, що  дає  героям фільму  можливість вперше вирватися на свободу й відкрити нові горизонти в  житті. Пункт призначення – Гімалаї…