Nenufary Moneta. Cuda z wody i światła

 87 min.

tytuł oryginalny:
Le ninfee di Monet - Un incantesimo di acqua e luce
gatunek:
wystawa
reżyseria:
Giovanni Troilo
kraj produkcji:
Włochy
rok produkcji:
2018
napisy:
polskie
opis:

Oscar Claude Monet (ur. 14 listopada 1840 w Paryżu, zm. 5 grudnia 1926 w Giverny)  to jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu.

‘Nenufary’ Moneta opowiadają o artyście wskrzeszającym swoje życie dzięki malarstwu. W ponadczasowych arcydziełach nadludzkim wysiłkiem stawiał on czoła zarówno przestrzeni, jak i konwencjom. W kraju rozdartym wojną (1914-1918) niekwestionowany geniusz zakłócił świat sztuki francuskiej i zmienił go na zawsze.

To opowieść o obsesji na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł uciec, więc przekształcił ją w rodzaj magii. Wyraźną intencją Moneta było przeniesienie na płótno „pierwszego, czystego wrażenia” form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało. Dokument ten został zainspirowany międzynarodowym bestsellerem Mad Enchantment: Claude Monet and the Painting of the Water Lilies napisanym przez Rossa Kinga w 2016 roku.

Jest to wyjątkowe i ekskluzywne spojrzenie na arcydzieła znajdujące się w Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny, gdzie mieszkał i tworzył Monet. Sposób, w jaki zostały sfilmowane zapewnia widzom obcującym z pięknem jego „Nenufarów” niepowtarzalne wrażenia.