Najlepsze krótkie metraże 2023: Warszawska Szkoła Filmowa

 62 min.

gatunek:
krótki metraż
reżyseria:
Marta Szymanek, Polina Biliaieva, Natasza Parzymies
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2023
opis:

3 krótkie metraże – 3 historie o kobietach – wszystkie 3 wyreżyserowane przez kobiety –czułe, wzruszające i słodko-gorzkie – wszystkie z ostatniego konkursu filmów krótkometrażowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

DO RAJU
reż. Marta Szymanek, 23′

Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.


TE CHOLERNE PEONIE
reż. Polina Biliaieva, 14′

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc. Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.


MOJE STARE
reż. Natasza Parzymies, 25′

Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę… W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.